aksa-aap-2200i-inceleme

Kamp alanlarında enerji sıkıntısı yaşamamak için boyutu, gürültüsü, ağırlığı az bir jeneratör olsa ne güzel olurdu, değil mi? Tam bu ihtiyaç için Aksa AAP 2200i var. Özellikleri neler? Güç çıkışı ne kadar? Fiyatı ne kadar? Tüm bu soruların cevapları ve fazlası Aksa AAP 2200i inceleme yazımızda.

1984 yılından bu yana jeneratör üretimi yapan Aksa’nın pek çok jeneratör modeli mevcut. Bunların bir kısmı çok çok daha büyük işler için kullanılabilir boyutlarda ve kapasitede. Ancak bugün oldukça kompakt Aksa AAP 2200i inceleme yazımızın konusu olacak. Daha önce Tekno Safari YouTube kanalımızda Aksa AAP 2200i inceleme videomuzu yayınlamıştık.
Şimdi de Aksa AAP 2200i inceleme yazımızı teknosafari.net okuyucuları ile paylaşıyoruz.

Aksa AAP 2200i yapısı

aksa aap 2200i yapısı

Kısmen taşınabilir boyutlarda ya da ağırlıkta pek çok jeneratör var. Ancak Aksa AAP 2200i yapısı itibariyle tasarlanırken taşınabilirlik gözetilmiş bir jeneratör. Kulplu yapısı ve dengeli ağırlık dağılımı sayesinde rahat bir şekilde taşınabiliyor. Hemen boyutlarından da bahsedelim. Taban alanı 550×325 mm iken, yüksekliği 455 mm. jeneratörün kendi ağırlığı 24 kilogram. Üst kısımda boydan boya kendisine yer bulan kulbu gayet sağlam hissettiriyor.

Sarı Siyah renkteki gövdesi Aksa’nın mavi-yeşil renkleriyle süslenmiş. Kulbun hemen yanında yakıt ikmal yuvası yer alıyor. Yakıt tankı kapasitesi ise 4.5 litre. Yan taraftaki büyük kapağı açarak motorun yağ dolum tıpasına ulaşabiliyorsunuz. Motorun yağ kapasitesi 0.35 L olarak belirtilmiş. Öteki taraftaki yüzeyde ise jeneratörü elle çalıştırabilmek için ipi yer alıyor. Arka tarafında egzoz ve havalandırma alanı yer alırken ön yüzeyinde kontrolleri ve güç çıkışı yer alıyor.

Aksa AAP 2200i güç

aksa aap 2200i güç

Jeneratörün tek silindirli 3.8 hp gücünde bir motoru var. Benzinle çalışan bu motor 98 militre hacminde. Hava soğutmalı bir yapıda. Jeneratörün yakıt tüketimi %50 güçte 0.84 L olarak belirtilmiş. Dolayısıyla kesintisiz olarak yaklaşık 5 saat çalıştırılabiliyor. %100 güçte ise yakıt tüketimi 1.35 L seviyesine yükseliyor.

Aksa AAP 2200i güç değerleri en yüksekte 2200 watt’a kadar ulaşabilirken, AC nominal güç değeri 2000 watt seviyesinde. Bu gücü cihazın ön yüzeyinde yer alan çıkışlar yardımıyla kullanabiliyorsunuz. Ön yüzeyde 1 adet 230v priz, bir adet 1.5a USB-A, bir adet de 12 voltluk çıkış yer alıyor. Biz testlerimiz sırasında hiçbir dalgalanma yaşamadan elektronik cihazlarımızı kullanabildik.

Aksa AAP 2200i ek özellikler

aksa aap 2200i ek özellikler

Kullanım kolaylığı ön planda tutulduğu için Aksa AAP 2200i ek özellikler ile donatılmış.  Bunların başında ön yüzeydeki uyarı lambaları geliyor. Motorda yeterince yağ yoksa yağ uyarı lambası yanıyor. Jeneratörün üretebileceğinden fazla güç kullanılmaya çalışılıyorsa aşırı yükleme lambası yanıyor. Bir de açık olduğunu belirtmek için güç lambası eklenmiş.

İkinci büyük kolaylık ise soğuk havalarda ya da ilk kullanımlarda kolay çalışmasını sağlamak için eklenmiş jigle modu. Jigle modu motora yakıtı bol zengin karışım göndererek ateşlenmenin kolay olmasını sağlıyor. Cihazın üzerinde bir adet USB-A çıkışı yer alıyor. Ayrıca 12v soketini kullanarak akü şarjı yapmanızı sağlayacak bir ara aparat da ürünün kutusuna eklenmiş.

Jeneratörü kullandığınız süre boyunca voltajın dengeli olması için AVR özelliği mevcut. Ayrıca kullanılan güç miktarını ön yüzdeki LED ekrandan takip edebiliyorsunuz. Ürünün gürültü seviyesi 70dB(A) olarak belirtiliyor. Ses seviyesi ise 90 (LwA). Ön yüzde bulunan anahtar yardımıyla ekonomi moduna geçiş yapabiliyorsunuz. Ekonomi moduna geçince motor devri düştüğü için ses miktarında da azalma oluyor. Ürün rakiplerine göre sessiz olsa da sonuçta çalışan bir motor olduğunu unutmamak lazım. Kütüphane sessizliği beklemeyin. Ancak biz video kaydımız esnasında 3-4 metrelik bir mesafe bırakarak ses konusunda sıkıntı yaşamadan kayıt almayı başardık. Bu da yanından geçerken kendinizi dahi duyamadığınız jeneratörlere kıyasla gayet iyi.

Aksa AAP 2200i alınır mı?

aksa aap 2200i alınır mı

Özellikleri güzel, beğendik, hepimizin aklında bir soru var Aksa AAP 2200i alınır mı? AAP 2200i yazının yazıldığı tarih itibariyle 5500 TL fiyat etiketiyle satılıyor. Benzer fiyatlarda bu taşınabilirliği sunmadan daha yüksek gücü sunabilen jeneratörler var. Ancak taşınabilirlik açısından öne çıkan modellerden biri. Bu sebeple önceliğiniz taşınabilirlik ise, AAP 2200i jeneratörü satın almayı mutlaka değerlendirmelisiniz.

Tekno Safari YouTube kanalımıza abone olmak için tıklayın!

İlginizi çekebilir:

Sony SRS-XB13 inceleme – Suya dayanıklı taşınabilir hoparlör

Samsung Galaxy S22 Ultra Render Görüntüleri Ortaya Çıktı

vivo V21 inceleme : 44 MP’lik OIS ön kameralı telefon

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz