Kampa, plaja müziğinizi götürmek istiyorsunuz, Sony SRS-XB13 modelini alışveriş listenize eklediniz. Ancak, merak ediyorsunuz; ses kalitesi nasıl? Ses yüksekliği yeterli mi? Pil ömrü ne kadar? Suya dayanıklı mı? Tüm soruların cevabı Sony SRS-XB13 inceleme yazımızda…

Kısa bir zaman önce Tekno Safari YouTube kanalımızda Sony SRS-XB13 inceleme videosu yayınlamıştık. Bugün de ürün hakkındaki deneyimlerimizi Sony SRS-XB13 inceleme yazısında teknosafari.net okurları için aktarıyoruz.

Sony SRS-XB13 IP67 sertifikasına sahip. Bu sayede toza ve suya dayanıklı. Ayrıca 16 saat gibi etkileyici bir pil ömrü iddiası da mevcut. Sony’nin Extra Bass, Sound Diffusion gibi ses özellikleri de destekleniyor. Ayrıca Stereo Pair ile birden fazla SRS-XB13 eşlenerek stereo ses alınabiliyor. Sony SRS-XB13 inceleme yazımızda tüm bu özelliklerin ne kadar başarılı olduğuna da göz atacağız.

Sony, bu modeli fiyat performans ürünü olarak konumlandırmış. Bu nedenle bazı noktalarda da eksikleri söz konusu. Sony SRS-XB13 inceleme yazımızda eksik gördüğümüz yönlerden de bahsedeceğiz. Bu eksikliklerin etkisini fiyat bandına göre değerlendireceğiz.

Sony SRS-XB13 tasarım

sony srs xb13 tasarımSony SRS-XB13 ses çıkışı üst kısımda bulunan bir silindir şeklinde. 7.45×7.45×9.45 boyutlarında olan hoparlör 253 gram ağırlığında. 6 farklı canlı rengi var. Dış yüzeyi mat. Bu sayede daha az parmak izi belli ediyor ve daha zor çiziliyor. Silikon kontrol tuşları ise tüm sert çocuk görünümünü tamamlıyor.

Silikon dayanıklılıktan dolayı bu tarz ürünlerde tercih ediliyor. Sırasıyla açma kapatma, eşleştirme, oynatma, ses kısma ve açma tuşları burada konumlandırılmış. Silikon tuşların yanında USB-C şarj girişini kapatan bir kapakçık var. Kapağın kapalı olması su geçirmezliğin korunması için önemli.

Cihazın gövdesine adapte edilmiş bir kordonu mevcut. Bunu ister bileğinize, çantanıza takabilir isterseniz de çanta sapı gibi kullanabilirsiniz. Kordon ürünün kutusundan çıkıyor. Kutudan ayrıca bir adet de USB-A’dan USB-C’ye şarj kablosu çıkıyor.

Ürünün gövdesinde Sony logosu yer alıyor. Üst kısımda hoparlörü koruyan metal ızgara mevcut. Alt kısmında yanlarda açıklıkları yer alan hoparlörün altı ise kaymaz malzeme ile donatılmış. Sonuçta hareketli hayatınıza eşlik edecek bir ürün. Bu sebeple tüm detaylar Sony SRS-XB13 tasarım açısından sağlam görünsün diye düşünülmüş.

Sony SRS-XB13 ses performansı

sony srs xb13 ses performansı

Sony’nin ses konusunda başarılı bir marka olduğunu biliyoruz. Fiyat/performans ürünü olsa da Sony SRS-XB13 ses performansı konusunda iddialı. Sony’nin Sound Diffusion, Extra Bass gibi ses teknolojileri üründe yer alıyor. Bu sayede Sony SRS-XB13 boyutundan beklenmeyecek bir ses performansı ortaya koyuyor. Sound Diffusion sesin ortamı doldurmasını sağlıyor. Extra Bass ise tizleri kaybetmeden derin baslar sunabilmesini sağlıyor.

Sony SRS-XB13 46 mm boyutunda, tek yönlü, mono hoparlöre sahip. Boyutun çok büyük olmaması sebebiyle çok yüksek ses seviyesi beklenmiyor. Ancak yine de açık alanlarda kulağınızı doyurabiliyor. Tek yönlü olması sebebiyle doğrulttuğunuz yönde en iyi performansı alıyorsunuz. Burada kordonu devreye giriyor. Kordonu ile hem asabilir hem de yön ayarlayabilirsiniz. Ayrıca iki tane SRS-XB13’ü Stereo Pair olarak eşleyerek stereo ses deneyimi de yaşayabiliyorsunuz.

Sony’nin bu fiyat/performans ürününün sesini nasıl bulduk? Beğendik. Tüm tek hoparlörlü bluetooth hoparlörler gibi, hoparlörü mid seslere daha uygun yapıda. Buna rağmen Extra Bass sayesinde gayet iyi bas performansı alabildik. Tiz ve vokal sesler konusunda ise bizi üzmedi. En yüksek seste dahi gayet iyi performans ortaya koydu. Tabi ki ses seviyesi yükseldikçe ister istemez tizlerin bir miktar kaybı söz konusu oluyor. Fakat eğlence odaklı kullanılacak bir ürün için dert edilecek bir durum değil.

Sony SRS-XB13 batarya performansı

Sony’nin 16 saatlik bir pil ömrü iddiası mevcut. Bu iddia doğru. Ancak ürünü %50 ses seviyesinde kullanırsanız doğru. Eğer ürünü sürekli %100 ses seviyesinde kullanmak isterseniz pil ömrü yaklaşık 5 saate düşüyor. Tabi ki pil ömrü üzerinde etken olan pek çok farklı unsur var. Dolayısıyla dinlediğiniz müziğe göre bile değişebileceğini unutmayın. Ancak Sony SRS-XB13 batarya performansı anlamında kullanıcıya tatmin edici bir süre sunuyor.

Ürünün kutusundan bir şarj kablosu çıkıyor ancak beklediğimiz gibi bir adaptör çıkmıyor. Bu tarz ürünlerde firmalar mevcut adaptörlerimizi ya da bilgisayar çıkışlarımızı kullanacağımızı varsayıyor. Dikkat etmemiz gereken nokta çok yüksek çıkış gücü olan adaptörler kullanmamaktır. Bu tarz ürünler hızlı şarja uygun olmadığı için güçlü adaptörler dahili pile zarar verebilir. 5-10 watt gücündeki adaptörler yeterli olacaktır. Sony SRS-XB13 bizim kullandığımız düşük güçlü adaptörle yaklaşık 4,5 saatte şarj oldu.

Sony SRS-XB13 özellikler

SRS-XB13’ün fiyat/performans odaklı olması neticesinde ekstra özelliklerle donatıldığını söylemek mümkün değil. Sony kordon gibi bazı fazladan özellikleri sunuyor. Ancak ürün uzun süre kullanılmadığında kendisini uyku ya da güç tasarrufu moduna almıyor. Belirtmek lazım ki bu özellik fiyat bandındaki hiçbir rakibinde de yok. Aradığım bir özellik olduğu için belirtmek istedim.

Bluetooth 4.2 bağlantı teknolojisine sahip olan SRS-XB13, açık alanda 10 metreye kadar bir bağlantı menzili sunuyor. Bu menzilin kablosuz sinyallerden (Wi-Fi, mikrodalga) ya da engellerden etkilenebileceğini unutmayın. Ayrıca Android cihazlarla hızlı eşletirme için Google Fast Pair de destekleniyor.

Sony SRS-XB13 üzerinde bulunan dahili mikrofon sayesinde eller serbest telefon çağrıları yapmanıza izin veriyor. Bu mikrofon yardımıyla sesli asistanlarınızla da konuşabiliyorsunuz. Ürünün USB-C şarj girişi haricinde AUX ya da ses girişi yok. Sony SRS-XB13 özelikler açısından zengin olmasa da fiyatı göz önüne alınınca doyurucu bir seviyede.

Sony SRS-XB13 alınır mı?

sony srs xb13 alınır mı

Ülkemizde satış fiyatı 500-600 TL bandında olan Sony SRS-XB13 alınır mı? Hareketli hayatınıza ayak uyduracak, suya toza dayanıklı, kaliteli bir taşınabilir bluetooth hoparlör arıyor musunuz? Hayatınız hiç hareketli olmasa da ses kalitesi iyi olan, pil ömrü tatmin edecek, küçük boyutlarda bir taşınabilir bluetooth hoparlör arıyor musunuz? Sony SRS-XB13’ü listenize ekleyin ve mutlaka bir alternatif olarak göz önünde bulundurun. Ses kalitesi, suya-toza dayanıklılık, kullanım kolaylığı, iyi pil ömrü, canlı renkler gibi aradığınız pek çok şeyi SRS-XB13’te bir arada bulabilirsiniz.

Tekno Safari YouTube kanalımızdaki Sony SRS-XB13 inceleme videomuza da göz atın!

Yeni içeriklerimizden haberdar olun! YouTube kanalımıza abone olmak için tıklayın!

 

İlginizi çekebilir:

Sony, Kablosuz Boyun Bandı Hoparlörü ‘SRS-NB10’u Tanıttı

Sony, Sınırlı Sayıda Ürettiği Yeni Kablosuz Kulaklığını Satışa Sunuyor

Realme, ‘Pocket’ İsimli Bluetooth Hoparlör Modelini Tanıttı! 

250 ile 500 TL Arası Bluetooth Kulaklık Önerileri

1 Litre Su Döküp, Çalışıyor mu Baktık – Anker Soundcore Icon Mini Bluetooth Hoparlör İnceleme

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz