doping-teknoloji-tiri

Doping Hafıza adıyla da bildiğimiz, Doping Eğitim Teknolojileri’nin yeni projesi Doping Teknoloji Tırı, 10 Ekim’de yola çıkıyor. Proje neleri hedefliyor, bünyesinde neler barındırıyor? Detaylar haberimizde.

Eğitime olan farklı yaklaşımı ve bu yaklaşımdaki başarısıyla dikkat çeken Doping, projelerine bir yenisini daha ekliyor. Doping adını daha önceleri ezberleme temeline dayanan sosyal dersleri öğrenmeyi kolaylaştıran Doping Hafıza ile tanıyorduk. Son 1-2 yıllık süreçte öğrencilerin sorularını kısa sürelerde online olarak çözdürebildiği Çözücü sistemi ile de öğrencilerin ulaşabilirliğini kolaylaştırdığı için büyük ilgi topluyor.

Düzenlenen basın toplantısında Doping Teknoloji Tırını tanıtan, hedeflerini anlatan Doping CEO’su Semih Hakyemez “Her çocuk fark edilmeyi hak eder” mottosuyla hareket ettiklerini belirtti. Teknoloji tırının tasarımcısı Ömer Karakuş ise, bu projenin dünyada bir eşinin olmadığının altını çizdi.

doping ceosu semih hakyemezPeki nedir Doping Teknoloji Tırı? Doping’in ülkemizde imkanlara ulaşamadığı için yeteneklerini ve ilgi alanlarını fark edemeyen çocuklara uzanan bir desteği. Bunu yardım eli olarak da niteleyebilirsiniz. Buradaki yegane amaç Atatürk’ün “Eğitimde feda edilecek tek bir fert dahi yoktur.” sözünü yaşatarak, yarının gençleri için bilim ve teknoloji ufku genişletmek.

Teknoloji Tırı’nda neler var?

doping-teknoloji-tiri-ic

Teknoloji Tırı’nda neler var? Aslında teknoloji ve bilimin temel mekaniklerine dair örnekler yer alıyor. Örneğin bir rüzgar gülü nasıl elektrik enerjisi üretir, buna dair bir maket var. Basit kimya prensipleri ile çalışan bir motor mevcut. Çocukların VR deneyimi ile uzayı tecrübe edebilecekleri bir alan da ayrılmış. Ayrıca 3 boyutlu bir yazıcı da tırın içerisine yerleştirilmiş.

doping-teknoloji-tiri-3dyazici

Bunların haricinde aslında teknolojik olarak çok önemli olan dronlar, robotik kollar da deneyimlemeye açık şekilde çocuklara sunuluyor. Çocukların tüm bunları görerek ve deneyimleyerek yaratıcı fikirlerinin tetiklenmesi ve gelecekte bunların üzerine fikir ve buluşlar ortaya koyması amaçlanıyor. Buradaki en önemli husus ise bu aletlerin, teknolojinin sadece seyir için tırda bulunmaması. Çoğu benzer yapının aksine Doping Teknoloji Tırı’nda çocuklar diledikleri teknolojiyi kullanabilecek, yenilikleri keşfedebilecekler. Böylece belki hayatlarında hiç duymadıkları teknolojileri deneyimleme ve bunların üzerine fikir inşa etme imkanları olacak. Ayrıca turu süresince Teknoloji Tırı’nda konularında uzman 7 kişilik ekip, çocukların tüm soru ve sorunlarına yardımcı olmak için yer alacak.

doping-teknoloji-tiri-dron

Teknoloji Tırı’nın yolculuğu

doping-teknoloji-tiri

Teknoloji Tırı’nın yolculuğu 10 Ekim’de Adıyaman Gerger’den başlayacak. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yolculuğa devam edecek olan Teknoloji Tırı, köy köy gezecek ve ülkemizin çocuklarına temas edecek. Tırın belli bir süre değil sürekli olarak yollarda olması amaçlanıyor. Doping’in öz kaynakları ile fonlanan projenin 2021 yılı sonuna kadar 15000, 2022 yılı sonuna kadar ise 60000 çocuğa ulaşmış olma hedefi mevcut.

İlginizi Çekebilir:

1.5 Milyar Facebook Kullanıcısının Verileri Satıldı!

Çin Merkez Bankası tüm kripto para işlemlerini yasadışı ilan etti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz