Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Normalde yoğun insan emeği gerektiren çöp yakma için Alibaba, yapay zekâ desteğini devreye aldı. Ayrıntılar haberimizde

Alibaba’nın bulut alanında faaliyet gösteren iştiraki Alibaba Cloud, yapay zekâ desteğiyle çöp yakılmasına yardımcı oluyor. Alibaba Cloud, Çin’in 30 şehrinde 100’den fazla çöp yakma fabrikasında yapay zekâ desteğiyle bu işlemi yürütüyor. Bu da, ülkedeki çöp yakma tesislerinin yüzde 10’una denk geliyor.

Alibaba’nın sistemi nasıl çalışıyor?

Normalde çöp yakma yoğun insan emeği gerektiriyor. Bu işi yapan operatörler fırınlardaki ısı, emisyon ve hava basıncını devamlı şekilde kontrol etmek zorunda. İşte, bu noktada yapay zekâ desteği devreye giriyor ve Alibaba Cloud’un sistemi şöyle çalışıyor: Fırındaki kameralar tarafından yakalanan alev resimlerine dayalı olarak yanma seviyelerini değerlendirmek için görüntü tanımayı kullanıyor. Bir yapay zekâ algoritması, alevlerin şekline bağlı olarak eksik yanmayı tespit edebiliyor ve yakma fırınını optimum verimlilikte tutmak, toksik emisyonları azaltmak ve enerji çıkışını en üst düzeye çıkarmak için sıcaklık, oksijen seviyesi ve buhar seviyesi gibi parametreleri otomatik olarak ayarlıyor. Bu sistem sayesinde daha istikrarlı yanma sıcaklıkları ve daha yüksek verimlilik sağlıyor. Bu da fırınları kapatmaya ve yeniden başlatmaya daha az ihtiyaç olduğu anlamına geliyor.

Yapay zekâ desteğiyle çöp işleme tesislerinin çalışma şekli değişti

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Alibaba Cloud Başkan Yardımcısı Zeng Zhenyu, şunları söyledi: “Otomasyon yoluyla, çöp işleme tesislerinin çalışma şeklini değiştirdik, operatörler üzerindeki iş baskısını azalttık, çevre kirliliğini azalttık ve ekipman bakım maliyetlerini düşürdük. “ Diğer bir açıklama da, Çin’in güneyindeki Jiangxi eyaletinde faaliyet gösteren bir çöp yakma fabrikasının genel müdürü olan Wang Zonglin’den geliyor: “Yapay zekâ harika bir asistan. Bu sistem, işçileri ezici bir iş yükünden kurtarıyor ve üretimi istikrara kavuşturmaya yardım ediyor.” Zonglin’in işletmesindeki operatörler, yakma fırınlarını 7/24 izliyor ve her on saniyede bir fareye (mouse) tıklıyor.  Zonglin’e göre, parametrelerin zamanında ayarlanamaması, yanmada yüzde 30’luk bir dalgalanmaya neden olarak zehirli emisyonları tetikleyecek eksik bir reaksiyona neden olabilir. Zonglin, “Vardiyalar arasında bile, hava akışları ve fırına beslenen atık oranı gibi yakma koşulları dalgalanıyor, çünkü tüm operatörler deneyimli değil” ifadelerini kullandı.

Yılsonu itibarıyla 300’den fazla çöp yakma fabrikasının Alibaba Cloud’un sistemini kullanmaya başlaması bekleniyor.

Görsel: Alibaba Group

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz