Okuma Süresi
2 dakika

Facebook, Ramazan ayında değişen tüketici alışkanlıklarına ait bir araştırma yaptı. Ayrıntılar haberimizde

Facebook’un çatı şirket Meta, Ramazan ayına ait bir araştırma yayımladı. Araştırmada Ramazan ayı süresince tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları değerlendiriliyor. Şirketin Türkiye’ye dair paylaştığı veriler ile keşif ticaretinin tüketiciler ve markalara sunduğu bu fırsatları gözler önüne seriyor.

Araştırmadan öne çıkan başlıkları şu şekilde paylaşabiliriz:

Tüketicilerin yüzde 86’sı ürün keşfetmek için çevrimiçi platformları tercih ediyor

  • Meta tarafından paylaşılan araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin yüzde 46’sı bir markanın Ramazan sezonunda yaptığı kampanya ve uygulamaları öğrendikten sonra o markaya olan ilgilerinin net bir şekilde arttığını söylüyor.
  • Bununla birlikte, Ramazan ayında alışveriş yapmaktan hoşlanan kitlenin yüzde 49’u ilgilendikleri ürünü çevrim içi platformlardan almayı tercih ederken, yeni bir ürün keşfetmek isteyen tüketicilerin yüzde 86’sı bunun için en iyi yöntemin çevrim içi platformlar olduğunu düşünüyor.

Ramazan’da tüketiciler kendi ülkesinde üretilen ürünleri seçiyor

  • Ramazan ayı farklı kültürler, coğrafyalar ve dillerden birçok insanı ortak değerler ve ritüeller etrafında buluşturan kültürel bir unsur olarak da markalara ve tüketicilere yurtdışına satış ve yurtdışından alışveriş yapma olanakları sunuyor.
  • Araştırma sonuçlarına göre, tüketicilerin yüzde 65’i Ramazan için satın aldıkları ürün veya hizmetin kendi ülkelerinde üretilmiş olmasını tercih etse de, yüzde 55’i markayı bilmeleri durumunda yurt dışından da sipariş verdiklerini belirtiyor.

Facebook ve Instagram ürün keşfetmek için yararlı

  • Tüketicilerin yüzde 55’i Ramazan ayında Facebook ve Instagram’ın yeni ürün ve hizmetleri keşfetmek için yararlı olduğunu belirtirken, bu tüketicilerin yüzde 42’si de ilk kez Facebook veya Instagram’da keşfettikleri ürün veya hizmetleri satın aldığını söylüyor.
  • Ramazan ayı boyunca marka ve işletmelerin Facebook ve Instagram’da ne tür faaliyetlerini görmek istedikleri sorulduğunda, tüketicilerin yüzde 43’ü bilgilendirici içerikler cevabını verirken, yüzde 35’i kampanya ve indirimler hakkında güncellemeleri görmek istediklerini belirtiyor.
  • ‘Facebook ve Instagram özelliklerinden hangileri Ramazan için fikirler keşfetmenize veya ilham almanıza yardımcı oldu?’ sorusuna ise tüketicilerin yüzde 37’si Instagram Stories cevabını verirken, yüzde 38’i genel olarak platformlarda gezinirken aradıklarını bulduğunu ifade ediyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz