Amazon’un bir süredir film stüdyosu MGM (Metro Goldwyn Mayer)’yi bünyesine eklemek istediği hakkında ortaya pek çok sızıntı çıkıyordu. Son günlerde sık sık gündeme gelen ikili arasındaki anlaşma tamamlandı. Amazon eğlence sektörünün devlerinden biri olan MGM ’yi 8,45 milyar dolara satın alıyor. 

ABD merkezli Amazon’un film endüstrisinin önemli isimlerinden olan MGM’yi satın almak istediği söylentileri bir süredir gündemdeydi. İlk kez ocak ayında Forbes tarafından dillendirilen anlaşma için şirketlerin görüşmeler yaptığı ortaya çıkmıştı. Şimdi ise beklenen haber elde edildi. Amazon aslanlı logosu ile tanıdığımız film stüdyosu MGM’yi bünyesine eklediğini açıkladı. 

Birkaç gün önce ortaya çıkan sızıntı haberlerde, Amazon’un söz konusu stüdyoyu bünyesine eklemek için 9 milyar doları gözden çıkardığı söyleniyordu. Böylesine ciddi bir meblağ ile ortalıkta dolaşan söylentiler doğru çıktı. Amazon yaptığı açıklamada, MGM’yi 8,45 milyar dolar karşılığında satın aldığını duyurdu.

Amazon MGM ile birlikte yayın haklarını da satın aldı

Amazon’un oldukça stratejik olan bu hamlesi ile birlikte şirket, MGM’nin bünyesinde barınan 4.000 film ve 17.000 TV şovunun artık resmi sahibi oldu. 

Amazon’un satın aldığı film stüdyosunun arşivinde; 12 Angry Men, Basic Instinct, James Bond, Fargo, Hobbit, Stargate ve Robocop gibi ünlü yapımlar yanında binlerce film daha yer alıyor. MGM’nin ayrıca, 2017 yılında Epix isimli bir kanalı tamamen satın almış olduğu da biliniyor. Dolayısıyla MGM arşivindeki tüm yapımların, satış sonrası Amazon bünyesindeki platformlara geçmesi bekleniyor.

Amazon Studios ve Prime Video’nun başkan yardımcısı Mike Hopkins, bu satın alımdaki en büyük değerin, MGM’nin yetenekli ekibi ile birlikte yeniden tasarlamayı ve geliştirmeyi planladıkları içeriklerin oluşturacağını aktarma. MGM Başkanı Kevin Ulrich ise yaptığı açıklamada, şirketin hikayeli geçmişini Amazon ile birlikte uyumlu bir hale getirmenin önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

İlginizi Çekebilir:

WarnerMedia ve Discovery, Birleşeceklerini Açıkladı 

Netflix, La Casa de Papel Dizisinin Final Sezonu İçin Yayın Tarihi Duyurusu Yaptı! 

Netflix, Orijinal İçeriklerin ve Podcast’lerin de Yer Alacağı N-Plus İsimli Platform Üzerinde Çalışıyor

UZAKTAN ARKADAŞINLA FİLM İZLE: NETFLİX PARTY:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz