Amazon yardım fonu

Amazon coronavirüs tanısı konan çalışanlarına destek olmak için yardım fonu kurduğunu duyurdu. Şirketin oluşturduğu yardım fonuna 25 milyon dolar bağış yapılacak ve bu para, şirketin Coronavirüs tanısı konan çalışanları için harcanacak.

Coronavirüs hızla yayılmaya devam ederken teknoloji şirketleri tarafından bu konuda adımlar bir biri ardına geliyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Amazon Coronavirüs tanısı konan çalışanlarına destek olmak için bir fon oluşturduğunu duyurdu. Fona 25 milyon dolar bağış yaptığını açıklayan şirket, bu paranın çalışanları desteklemek için kullanılacağını açıkladı.

Amazon Yardım Fonu Coronavirüse yakalanan çalışanlar için kullanılacak

Amazon yardım fonu

Şirket, oluşturulan Amazon Yardım Fonu ile çalışanlarından birine coronavirüs tanısı konursa ya da karantina altında alınırsa hastalık izni adı altında iki hafta boyunca ödeme yapacak. Amazon Coronavirüs Yardım Fonu teslimat çalışanlarından Amazon’la iş yapan aracı şirket çalışanlarına ve part time çalışanlara kadar geniş bir yelpazede geçerli olacak. Hastalığa yakalanan veya karantina altına alınan çalışanlar, başvuru yaparak fondan destek alabilecek.

Geçen hafta dünyaca ünlü teknoloji şirketleri Google, Facebook, Twitter gibi Amazon da coronavirüsü tanısı konulan çalışanlarını destekleyeceğini duyurmuştu. Ancak bu desteğin nasıl olacağı ve finansal boyutu bilinmiyordu. Salgının, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak adlandırılmasının ardından şirket, çalışanları için planladığı finansal desteğini de açıklamış açıklamış oldu.

Acil durumlar ve hastalıklar için kullanılacak olan  Amazon Yardım Fonuna aynı zamanda diğer çalışanlar veya isteyen herkes bağış yapabilecek. Fona bağışta bulunmak isteyenler ise kişi başı 400 dolardan başlayarak 5000 dolara kadar bağış yapabilecekler.

Ayrıca Instacart, DoorDash, Uber, and Lyft şirketleri de COVID-19 ve yeni coronavirüs salgını sebebiyle yaşanan karantina ve hastalık durumunda yarı zamanlı çalışanları da dahil olmak üzere iki hafta boyunca ödeme yapacağını duyurdu.

Coronavirüsün yayılma hızı ve yarattığı tehdit sebebiyle ABD ve Avrupa’daki birçok şirket evden çalışma düzenine geçtiğini duyurmuştu. Google, Facebook, Amazon, Twitter ve diğer pek çok şirket çalışanlarının güvenliği için aldıkları kararları bir bir duyurdu. Öte yandan YouTube ve Twitter coronavirüs hakkında yanlış bilgi yayılmasına karşı aldıkları bir dizi önlemi de duyurmuştu.

APPLE KULLANICILARINA 25 DOLAR ÖDEYECEK – DigiToll #5