Cuma, Haziran 18, 2021
Ana SayfaDijitalYouTube, bazı kanalların Coronavirüs videoları ile para kazanmasına izin verecek

YouTube, bazı kanalların Coronavirüs videoları ile para kazanmasına izin verecek

Kısa bir süre önce salgına ilişkin videoların reklam alamayacağını duyuran YouTube, platformda yayınlanan Coronavirüs videoları ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre; artık bazı güvenilir ve YouTube yetkilileri tarafından onaylanan kanallar, Coronavirüs videoları üzerinden para kazanabilecek.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan Coronavirüsün sebep olduğu ölüm oranlarının artmasının ardından salgın, oldukça hassas bir konu haline gelmeye başladı. Bu yüzden pek çok sosyal medya devi, durumun kamu sağlığını tehdit etmemesi için çeşitli önlemler alma yoluna gitti. Konuyla ilgili ilk hamle yapan platformlardan biri olan YouTube, kısa bir süre önce virüse ilişkin videolarda para kazanma seçeneğini kaldırdıklarını açıklamıştı. Yapılan açıklamaya göre; YouTube’daki içerik üreticileri artık Coronavirüs videoları için reklam alamayacak ve dolayısıyla bu videolardan para kazanamayacaktı. Karar, şirketin Coronavirüs ile ilgili asılsız bilgi akışını önleme çabalarının bir parçasıydı.

youtube-coronavirus-videolari

Sosyal medya devinin CEO’su Susan Wojcicki, yeni yaptığı bir blog paylaşımında bu kararlarıyla ilgili küçük bir değişikliğe gittiklerini açıkladı. Wojcicki, artık bazı güvenilir kanalların ve içerik üreticilerinin Coronavirüs videoları için reklam alabileceğini ve bu videolar üzerinden para kazanabileceğini belirtti. Şirket CEO’su, salgının artık gündelik konuşmanın devam eden ve önemli bir parçası haline gelmesi sebebiyle bu değişikliğe gidildiğini de sözlerine ekledi.

Wojcicki, paylaşımında “Haber kuruluşlarının ve içerik üreticilerinin kaliteli videolar üretmeye devam edebilmelerini sağlamak istiyoruz” ifadelerine de yer verdi. Şirket yetkilisi, önümüzdeki günlerde bazı haber ortakları da dahil olmak üzere sınırlı sayıda kanalda, Coronavirüsü tartışan içerikler için reklamları etkinleştireceklerini belirtti.  

Karar, “Hassas Olaylar” politikası gereği alınmıştı

Dünyaca ünlü platform, önceki kararı “Hassas Olaylar” politikasının bir parçası olarak almıştı. Söz konusu politika, ciddi öneme sahip olaylar hakkında yanlış bilgi akışını önleyebilmek için düzenlenmiş bir dizi kuralı içeriyordu. Yapılan bu yeni değişiklik sonrası tüm içerik üreticileri, Coronavirüs videoları üzerinden para kazanamayacak. Sadece YouTube yetkilileri tarafından belirlenen, onaylanmış ve güvenilir kanallar ve bazı haber ortakları, salgına ilişkin ürettikleri içeriklere reklam alabilecek.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

YouTube’da coronavirüs içeren videolar reklam alamayacak

YouTube şeffaflık raporu yayınlandı. 5.8 milyon video kaldırıldı, 2 milyon kanal kapatıldı

YouTube, 2019’da en çok izlenen video uygulaması oldu!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR