facebook-asilsiz-koronavirus-haberleri
Okuma Süresi
2 dakika

Facebook, asılsız koronavirüs haberleri ile etkileşime girmiş olan kullanıcılarını uyarmaya başlayacağını duyurdu. Aktarılan detaylara göre; sosyal medya devi, bu tip haberler barındıran ve platformdan kaldırılmış içerikleri öncesinde beğenmiş veya onlara yorum bırakmış olan kişilere bir uyarı gönderecek. Bu kullanıcılar, COVID-19 ile ilgili komplo teorileri bulunduran içerikler yerine bu içeriklerin Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından düzeltildiği metinleri görmeye başlayacak.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan COVID-19, sosyal medya üzerinden de birçok asılsız ve insan sağlığını tehdit eden içeriğin yayılmasına sebep oluyor. Bu kapsamda sosyal ağların pek çoğu, söz konusu içeriklere yönelik önlemler alarak sürecin daha az zararla atlatılabilmesine destek olmaya çalışıyor. Facebook da konuyla ilgili çeşitli hamleler yapmış sosyal medya devlerinin başında geliyor. Şirket tarafından aktarılan son detaylara göre Facebook, asılsız koronavirüs haberleri ile etkileşime girmiş kullanıcılarını konuyla ilgili uyarmaya başlayacak. Bu uyarılar, COVID-19‘a ilişkin asılsız bilgiler bulunduran ve kamu sağlığını tehdit ettiği için platformdan kaldırılmış olan içerikleri beğenen veya bu içeriklere ifade bırakan ve yorum yapan kişilere gönderilecek. 

facebook-asilsiz-koronavirus-haberleri

Uyarı gönderilen kullanıcılar, söz konusu içerikler yerine yeni bir uyarı ve mesaj ekranı görmeye başlayacak. Facebook yetkilileri tarafından gönderilen mesaj ekranlarında, etkileşime girilen asılsız içeriğin Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından düzeltildiği metinler yer alacak. Özellik, önümüzdeki haftalarda platform üzerinden hizmete sokulacak. Sosyal medya devi; konuyla ilgili açıklamasında salgın hakkında yayınlanmış zararlı içeriklerle etkileşime giren kullanıcıları, güvenilir kaynaklardan gelen doğru bilgilerle buluşturmak istediklerine işaret etti. 

COVID-19 Bilgi Merkezi’ne yeni bir sekme eklenmişti

Şirket, yakın zamanda da platformu kullanan kişilerin COVID-19 ile ilgili doğru bilgilere erişebilmesini kolaylaştırmak için “Koronavirüs Bilgi Merkezi” bölümüne “Gerçekleri Öğren (Get the Facts)” adında yeni bir sekme eklemişti. Sekme, şirketin bilgi doğrulama işlemi yapan iş ortakları tarafından gönderilen makaleler ve metinler içeriyordu. Söz konusu metinler, sosyal medya devinin evden çalışan haber düzenleme ekibi tarafından derleniyordu. Bununla birlikte içeriklerin, her hafta güncelleniyor olduğu da aktarılmıştı.

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

İlgili haberler:

Facebook ve Instagram hikayelere müzik ekleme özelliği Türkiye’de de kullanıma sunuldu

Facebook koronavirüs için Topluluk Yardımı uygulamasını Türkiye’de hayata geçirdi

Facebook, üniversite öğrencileri için Kampüs özelliği üzerinde çalışıyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz