robot sophia

Dünyanın vatandaşlık alan ilk robotu Sophia, Modanisa İstanbul Modest Fashion Week için Türkiye’ye geliyor.

Hong Kong merkezli robotik şirketi Hanson Robotics tarafından geliştirilen insansı robot Sophia 2017 yılında Suudi Arabistan’da vatandaşlık almıştı. Dünyada vatandaşlık alan ilk robot ünvanını taşıyan Sophia’nın bir sürü farklı meziyetleri de bulunuyor.

Robot Sophia, 3-4 Nisan tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek olan Modanisa İstanbul Modest Fashion Week için Türkiye’ye geliyor. Robot Sophia Türkiye’de ilk kez bir moda etkinliğine katılarak Modanisa İstanbul Modest Fashion Week’in açılış defilesi Özlem Süer X Refka’yı izleyecek ve aynı gün Geleceğin Modası hakkında bir de konuşma yapacak.

Robot Sophia 3-4 Nisan tarihlerinde Zorlu’da gerçekleşecek Modanisa İstanbul Modest Fashion Week için Türkiye’ye geliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics tarafından geliştirilen bir sosyal insansı robot olan Sophia ilk kez bir moda etkinliğinde yer alacak.

Yakın zaman önce uluslararası bir moda dergisine röportaj veren Robot Sophia, gittiği yerlerdeki yerel tasarımcıların giysilerini giymeyi sevdiğini belirtirken, moda tarzının cesur ve teknoloji odaklı olduğunu ve teknoloji eğilimi olan avant garde bir stili tercih ettiğini söyledi. Hanson Robotics tarafından geliştirilirken, yüzü için oyuncu Audrey Hepburn ve Mısır Kraliçesi Nefertiti’nin model alındığı Sophia’nın günümüzdeki stil ikonu ise Teyena Taylor.

Daha önce dünyaca ABD’li aktör Will Smith ile buluşan ve ünlü talk-show sunucusu Jimmy Fallon’ın showuna çıkan Sophia bu sefer Modanisa İstanbul Modest Week’in açılış defilesi Özlem Süer X Refka’ya katılacak ve ayrıca aynı gün Geleceğin Modası hakkında bir de konuşma yapacak.

Suudi Arabistan’ın geçtiğimiz yıllarda vatandaşlık verdiği Robot Sophia’yı Birleşmiş Milletler de yasal kişiliğe sahip ilk robot olarak kabul etmişti.

Sophia geçen aylarda katıldığı bir televizyon programında çizdiği portre resimle ağızları açık bırakmıştı!

Geçen aylarda This Morning isimli televizyon programına katılan insansı robot, program sunucusu Phillip Schofield’ın portresini çizmişti. Portrenin sosyal medya platformlarında paylaşılmasının ardından pek çok kişi çizim karşısında şoke olmuştu. Sürekli olarak kendini geliştirmeye devam eden robot Sophia’nın yetenekleri insanları şaşkınlığa uğratmaya devam edecek gibi görünüyor.

ÇİN’DEN GELEN KARGO İLE CORONAVİRÜS BULAŞIR MI? GELEN KARGOYU NASIL AÇMALIYIZ?

APPLE KULLANICILARINA 25 DOLAR ÖDEYECEK – DigiToll #5

Araştırmacılar yapay zeka destekli seks robotları hakkında endişeli!

Dokunuşları hissedebilen bir robot geliştirildi