Amazon Yeni Echo
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Amazon, kısa bir süre önce gerçekleştirdiği sonbahar etkinliğinde ‘Echo’ serisine eklediği “Alexa” destekli yeni nesil akıllı hoparlörlerini ve ‘Luna’ isimli bulut oyun hizmetini tanıttı. Şirketin yeni akıllı TV ürünleri, “AZ1 Neural Edge” işlemcisi ve “Always Home Cam” isimli ev drone’u da etkinlikte görücüye çıkarılan ürünler arasındaydı.  

Amazon, kısa bir süre önce gerçekleştirdiği sonbahar etkinliğindeEcho serisine eklediği “Alexa” destekli yeni nesil akıllı hoparlörlerini ve ‘Luna’ isimli bulut oyun hizmetini tanıttı. Şirketin sesli asistanı “Alexa” için yapılan geliştirmeler ve veri güvenliğini destekleyici özellikler de etkinlikte görücüye çıkarıldı. Teknoloji devi, etkinlik kapsamında tasarımı yenilenen ve küre şeklinde bir görünüm kazanan ‘Echo’yu kullanıcı beğenisine sunacağını duyurdu. Cihazın, “Zigbee” desteğine sahip olacağı ve ‘Dolby’ teknolojisiyle daha premium bir ses deneyimi sunacağı ifade edildi. 99 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olacak olan cihazın, 22 Ekim’de piyasaya sürüleceği belirtildi.  

Daha küçük bir görünüme sahip olan ‘Echo Dot’ ve ‘Echo Dot with Clock’un ise etkinlik sonrasında ön siparişe açılacağı ve sırasıyla 49.99 dolarlık ve 59.99 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olacağı açıklandı. Çocuklar için panda ve kaplan şeklinde özel olarak tasarlanan yeni ‘Echo Dot Kids Edition’ın da etkinlik sonrasında ön siparişe açıldığı ve 59.99 dolar karşılığında satışa sunulacağı ifade edildi. Sesli asistan ‘Alexa’nın, çocuk seslerini algılayabileceği ve çocuklar için geliştirilen yeni ses profilleri ile yanıt verebileceği belirtildi.  

Yeni Echo Show 10’ akıllı ekran da etkinlikte tanıtılan ürünler arasındaydı. Motorize bir tabana sahip olan cihazın, kullanıcılar kendisiyle etkileşime geçtiğinde ekranını ona doğru hareket ettirebildiği görüldü. Etkinlikten hemen sonra ön siparişe açılan ürün, 249.99 dolarlık bir fiyat etiketine sahipti. Halihazırda “Amazon Prime Video” ve “Hulu” desteğine sahip olan Echo Show 10’a, artık “Netflix” desteği de eklendiğine işaret edildi.  

Amazon ‘Luna’ bulut oyun hizmeti, ‘Google Stadia’ ve ‘Microsoft xCloud’a rakip olacak

Amazon Luna Oyun

Amazon, sonbahar etkinliğinde ‘Google Stadia’ ve ‘Microsoft xCloud’a rakip olarak geliştirdiğiLuna isimli bulut oyun hizmetinin tanıtımına da yer verdi. Servisin; Fire TV, PC, Mac ve iPhone platformlarına geleceği ifade edildi. “Android” desteğinin ise yakın zamanda ekleneceği belirtildi. Şirket, kullanıcıların şu andan itibaren ‘Luna’ya erken erişim talebinde bulunabileceğinin de altını çizdi. Luna Controller’ isimli oyun kontrolörünün ise erken erişim sürecine özel 49.99 dolarlık bir başlangıç fiyatı etiketiyle piyasaya sürüleceği duyuruldu. 

Etkinlik kapsamında, yeni ‘Fire TV Stick’ de görücüye çıkarıldı. Ürünün; HD yayın, Dolby Atmos ve Alexa desteğiyle geleceği ve 39.99 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olacağı ifade edildi. Yalnızca Alexa desteğine sahip olan ‘Fire TV Stick Lite’ın ise 29.99 dolarlık bir fiyat etiketiyle piyasaya sürüleceği belirtildi. Şirket, iki ürünün de 30 Eylül’den itibaren raflardaki yerini alacağının altını çizdi. 

Bununla birlikte; ‘Eero 6’ ve ‘Eero Pro 6’ isimli Wi-Fi cihazlarının, “Zigbee Smart Home Hub” desteğine sahip olacağı ve “Alexa” ile çalışabileceği ifade edildi. ‘Eero 6’, 129.99 dolarlık bir fiyat etiketiyle piyasaya sürülürken ‘Eero Pro 6’, 229.99 dolarlık bir fiyat etiketiyle görücüye çıkarıldı. İki ürünün de etkinlik sonrasında ön siparişe açıldığına işaret edildi.  

Amazon tarafından tanıtılan yeni işlemci, etkinlikte tanıtılan tüm ‘Echo’ cihazlara yerleştirilecek

Amazon Yeni İşlemci

Şirket, ‘Alexa’nın iyileştirilmesine katkıda bulunan “AZ1 Neural Edge” isimli bir işlemciyi de etkinlikte görücüye çıkardı. İşlemcinin, ‘Alexa’nın sesli soruları cihaz içerisinde işleyerek daha hızlı bir şekilde yanıt vermesine yardımcı olacağı belirtildi. Amazon, yeni işlemci modelinin yeni ‘Echo Dot’, ‘Echo’, ‘Echo Dot With Clock’, ‘Echo Dot Kids Edition’ ve  ‘Echo Show 10’a yerleştirileceğine işaret etti.  

Teknoloji devi ayrıca, ‘Alexa’ için geliştirdiği bir grup makine öğrenimi destekli teknolojisini de görücüye çıkardı. Geliştirilen teknolojilerin, ‘Alexa’nın tek seferde birden fazla insanın konuşmasını daha iyi anlamasını ve gerektiği durumlarda, netleştirici sorular sormasını mümkün kılacağı ifade edildi. Tanıtılan ‘Alexa Guard Plus’ın ise ücretsiz olarak sunulan güvenlik takip sistemi Alexa Guard’ın üzerinde yeni özelliklere sahip olacağı görüldü. Hizmetin, ayda 4.99 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olacağı belirtildi.  

Etkinlikte görücüye çıkarılan “Always Home Cam” isimli drone da birçok kişinin beğenisini topladı. Cihazın, akıllı alarm sistemlerinden biri uyarı verdiğinde evde gezintiye çıkabileceği ve güvenlik kontrolü yapabileceği ifade edildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Amazon Prime Türkiye’de Hizmet Vermeye Başladı

Need for Speed: Hot Pursuit Remastered Amazon’da Gözüktü

Amazon, ‘Dash Carts’ İsimli Bir Akıllı Market Arabası Tanıttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz