Teknoloji devi Amazon, ‘Dash Carts’ isimli akıllı bir market arabası tasarladığını duyurdu. Aktarılan detaylara göre ‘Dash Carts’, market alışverişi sırasında müşterilerin raflardan aldığı ürünleri takip ediyor ve kullanıcıların, kasiyere gerek kalmadan otomatik olarak ödeme yapabilmesini mümkün hale getiriyor.  

ABD merkezli teknoloji devi Amazon, ‘Dash Carts’ isimli akıllı bir market arabası tasarladığını açıkladı. Paylaşılan detaylara göre ‘Dash Carts’, market alışverişi sırasında müşterilerin raflardan aldığı ürünleri takip ediyor ve kullanıcıların, kasiyere ihtiyaç duymadan otomatik olarak ödeme yapabilmesini mümkün hale getiriyor. Söz konusu teknoloji, şirket tarafından geliştirilen bir mekanizma sayesinde hayata geçiriliyor. Alışveriş arabası, sahip olduğu kamera ve sensörler aracılığıyla sepete atılan ürünleri otomatik olarak kaydediyor ve alışveriş tutarını, kullanıcının Amazon hesabına yansıtıyor. Bu yüzden müşterilerin, akıllı market arabasını kullanabilmeleri için bir Amazon hesabına ve akıllı telefona sahip olmaları gerekiyor.  

Bununla birlikte; ‘Dash Carts’ın kullanılmaya başlaması için müşterilerin, Amazon uygulaması aracılığıyla arabanın üzerinde bulunan QR kodunu taratmaları gerekiyor. Bu işlem sonrası, akıllı market arabasının kilidi otomatik olarak açılıyor. Daha sonra araba, Amazon’un sesli asistanı Alexa ile senkronize ediliyor. Kullanıcılar ayrıca, daha önceden hazırladıkları alışveriş listesini de sepetlerine yükleyebiliyor. Bu özelliğin, müşterilerin bütçelerinden daha fazla ürün almasının önüne geçebileceği tahmin ediliyor.  

Amazon ‘Dash Carts’, ilk kez Los Angeles’ta Amazon tarafından açılacak bir markette kullanılacak

Amazon Dash Carts

Diğer yandan Amazon bünyesinde, kasiyersiz bir süpermarket de bulunuyor. Tavanına kameralar ve sensörler yerleştirilen market, alışveriş yapanların ne aldığını takip edebiliyor. Amazon ‘Dash Carts akıllı market arabalarının ise ilk kez, 2020 yılı sonunda Los Angeles’ta Amazon tarafından açılacak bir markette kullanılacağı ifade ediliyor. 

Kaynak: pazarlamasyon.com

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Amazon.com.tr Sitesinin Yüzde 70’e Varan Yaz Fırsatları Başladı! 

Amazon, Washington’daki Ofis Binasını Evsizler İçin Dev Bir Sığınma Evi Haline Getirdi

Amazon, Coronavirüs nedeniyle 100 bin yeni personel alacak 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz