Borsalarda bugüne kadar görülmemiş bir değer kaybı yaşandı. E-ticaret devi Amazon, Temmuz 2021’den bu yana toplam 1 trilyon dolar kaybetti.

Dünyanın en büyük e-ticaret firmaları arasında bulunan Amazon, akıllara durgunluk verecek bir haber ile gündem oldu. Şirketin toplam hisse değeri, 1 trilyon dolardan daha fazla değer kaybetti. Böyle bir kayıp daha önce hiç yaşanmamıştı. Peki, Amazon’un bu denli büyük bir kayıp yaşamasına ne sebep oldu?

Ortada Bir Süredir İç Açıcı Mali  Sonuçlar Yoktu

İşin özü, Amazon bir süredir pek iç açıcı sonuçlar göstermiyordu. Açıklanan rakamlar, hep beklentilerin altında kalıyordu. Bunlara bir de küresel enflasyon ve sıkışan para politikaları eklenince kaçınılmaz son meydana geldi. Amazon’un piyasa değeri, geçtiğimiz gün borsanın kapanışı ile 879 milyar dolara kadar düşüş gösterdi.

Amazon’un Piyasa Değeri Temmuz 2021’de  1.882 Trilyon Dolardı

Amazon, Temmuz 2021’de rekor bir değerlemeye ulaşmıştı. Şirketin yaptığı resmi açıklamalar ve rakamlar doğrultusunda piyasanın değeri 1.88 trilyon dolara kadar yükseliş göstermişti. Şimdiki durum değerlendirildiğinde ise o günlerden çok uzakta olduğumuz gözler önüne seriliyor. Şirketin, 2018 yılının haziran ayındaki piyasa değerini şu an tekrar görmüş olduğu anlaşılıyor.

Amazon’un piyasa değerindeki düşüş her ne kadar rekor seviyeye ulaşmış olsa da diğer teknoloji devlerinin durumuna baktığımızda onlarında çok farklı bir konumda olduğu görülmüyor. Örnek olarak Microsoft’un değer kaybı, 900 milyar dolar seviyesinde. Şöyle bir istatistikle mevcut durum çok daha net şekilde anlaşılabilir; ABD’deki en değerli 5 teknoloji şirketi, 2022 yılında 4 trilyon dolar değerinde değer kaybı yaşadı. Bu rakam, Türkiye, Arjantin ve İsviçre’nin toplam gayri safi yurt içi hasılasından (GSYİ) daha fazla.

Genel bir değerlendirme yapıldığında pandemi sonrası küresel enflasyon artışıyla tüm şirketler de değer kaybı yaşandı. Hatta Apple, kaybedenlerin en kazananı olmayı başararak sahip olduğu unvanlara bir yenisini daha eklemişti.

Geçtiğimiz günlerde Amazon, Apple ile iş birliği yaparak müşterilerini dolandırdığı iddiasıyla mahkemelik olmuştu. Şirket, bugün de rekor bir değer kaybı yaşayarak gündem konusu olmuş durumda. Bakalım gelecek günlerde Amazon’la ilgili bizi ne tür gelişmeler bekliyor…

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz