Kısa bir süre önce FTX’i satın almayı planladıklarını duyuran Binance, yeni bir son dakika gelişmesiyle FTX’i alma kararından vazgeçti. Konuyla ilgili tüm detaylar haberimizde…

Anlaşmadan çekilme haberi ilk olarak Wall Street Journal tarafından yayınlandı. Bunun hemen ardından Binance, söz konusu haberi Twitter hesabından doğruladı. Bu durum, kripto para borsası tarafından tahmin edilen ve beklenen bir haberdi. Bazı kaynaklar, Binance’in FTX.US’in de anlaşmaya dahil olmaması durumunda anlaşmadan çekileceğini belirtmişti.

Binance’nin Twitter Açıklaması

Binance tarafından yapılan açıklama şu şekilde oldu:

“Kurumsal durum tespitinin yanı sıra, yanlış kullanılan müşteri fonları ve ABD regülatörlerinin soruşturmalarıyla ilgili en son haberlerin bir parçası olarak, potansiyel FTX.com satın alımından vazgeçmeye karar verdik.
Başlangıçta, umudumuz FTX müşterilerinin likidite sağlamasına destek olabilmekti, ancak problemler kontrolümüzün ve yardım etme yeteneğimizin dışında yer alıyor. Bir sektördeki her büyük aktör başarısız olduğunda perakende yatırımcılar zarar görecektir. Son birkaç yılda kripto ekosisteminin daha esnek hale geldiğini gördük ve zamanla kullanıcı fonlarını kötüye kullananların serbest piyasa tarafından ayıklanacağına inanıyoruz.
Düzenleyici çerçeveler geliştirildikçe ve endüstri daha fazla yerelleştikçe, ekosistem daha da güçlenecektir.”

Bitcoin’in Değer Kaybı Yüzde 11’i Geçti

Binance, FTX ile olan anlaşmasından vazgeçtikten hemen sonra BTC, yüzden 11’den fazla değer kaybetti. Haberin yazıldığı saat itibariyle BTC, 16.668 dolardan işlem görüyor.

Konuyla İlgili Dün Yaşanan Gelişmeleri Hatırlayalım

Dün yaşanan son gelişmeyle Binance’nin CEO’su FTX’i satın almayı planladıklarını duyurmuştu. Yaşanan bu gelişmenin hemen ardından FTX Global’den FTX TR’ye olan aktarımlar askıya alınmıştı.

Kripto para borsasının önde gelen isimlerinden FTX’in kurtarma paketi duyurusundan sonra Binance’nin CEO’su Changpeng Zhao, FTX’i satın almayı düşündüklerini açıkladı. Bundan hemen sonra ise FTX Global’in Türkiye ayağı FTX TR’ye yapılan işlemlerin askıya alındığı açıklandı. Elde edilen bilgiler doğrultusunda kullanıcılar, bankalardan varlıklarını çekemiyor. Askıya alınma işleminin hemen ardından yatırımcıların nasıl bir yol izleyeceği ise henüz bilinmiyor.

FTX’in yerel token’ı FTT, yaşanan olaylar ardından 15 dolar seviyesinde işlem görmeye başladı. İlerleyen saatlerde ise büyük bir düşüş ile 2.89 seviyesine kadar geriledi. Bu olaydan zincirleme olarak diğer kripto para piyasaları da etkilendi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz