Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Hey GitHub, yazılımcıların işini büyük oranda kolaylaştıracak sesli bir yapay zekâ asistanı olarak öne çıkıyor. Yeni tanıtılan asistan, klavyeye gerek duymadan kod yazabilmesine imkân tanıyor.

Yazılımcıların, geliştiricilerin ve tasarımcıların bir numarası olan GitHub, sıradan kullanıcılara kıyasla yazılım ya da mod indirilecek bir siteden çok daha fazlası olarak karşımıza çıkıyor. GitHub, içerisinde bulundurduğu sistemler ile yazılımcıların evlerinden bile ekipçe çalışabilmelerine olanak tanıyor ve açık kaynak kodlu yazılımlara herkesin destek vermesini de mümkün kılıyor.

GitHub, geçen yıl tanıttığı kodlama yardımcısı görevindeki yapay zekâsı ”GitHub Copilot”u tüm kullanıcılara ücretsiz şekilde sunmuştu. Çok kısa bir süre önce ise devrim niteliği taşıyan yeni sistemi Hey GitHub’ı tanıttı.

Hey GitHub İle Klavyeye Gerek Duymadan Kod Yazılabilecek

Bu sistemi kullanacak yazılımcılar, klavyeye ihtiyaç duymadan basit fonksiyonları yapay zekâya yazdırıp Visual Studio gibi yazılımları da kullanabilecekler. Fakat hiç kodlama bilmeden bu sistemle kod yazabileceğinizi düşünüyorsanız size kötü bir haberimiz var. Hey GitHub, sadece sesle kodlama yapmanızı sağlayan bir araç olarak çalışacak.

Yazılımcılara Büyük Kolaylık Sağlayacak

Bu sistem, kullanım kolaylığı açısından Siri ve Google Asistan ile aynı seviyeyi sağlayacak. Yapay zekâyı kullanarak kodlamayı sesli okurken yaptığınız ufak tefek yanlışlar kodun geneline uygun şekilde düzenlenecek. Bu yöntemle dil sürçmesinden kaynaklanması olası yanlışların önüne geçilecek. Aynı zamanda Hey GitHub ile Visual Studio’daki projelerinizi çalıştırıp zen modunu kapatıp açabilirsiniz.

Hey GitHub yazılımının ne zaman kullanıma sunulacağını merak ediyorsanız hemen yanıtlayalım. Sistem, test edilmesi için yakın zamanda GitHub Copilot kullanıcılarına sunulacak. Eğer hâlihazırda Copilot’u kullanıyorsanız yayınlanan bağlantıdan Hey Github’ın bekleme listesine kolay şekilde kayıt olabilirsiniz.

Herkesin bildiği üzere yazılım alanı son zamanlardaki en çok ihtiyaç duyulan ve talep görülen bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Hey GitHub ile yazılım alanına katılan yeniliğin yazılımcıların işini kolaylaştırması bekleniyor. Siz sesli yapay zekâ asistanı görevindeki Hey HitHub hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce sistem, anlatıldığı gibi bir kolaylık sağlayacak mı ve siz kullanmayı düşünüyor musunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz