Brad Smith Yapay Zeka

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un Başkanı Brad Smith, BBC Panorama’ya verdiği bir röportajda kontrolsüz yapay zeka teknolojilerinin George Orwell’ın 1984 kitabındaki gibi bir toplumun doğuşuna neden olabileceğini açıkladı. Şirket yetkilisi, yasa yapıcıların teknoloji hala gelişirken yapay zeka teknolojilerine ilişkin yeni kanunlar çıkarması gerektiğine işaret etti.  

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un Başkanı Brad Smith, yapay zeka ve ileri teknolojilerin yasalar insanların, söz konusu teknolojilerin kötüye kullanımından korunacağını garanti etmezse George Orwell’ın 1984 kitabındaki gibi sürekli gözetlenen bir toplumun doğuşuna neden olabileceğini açıkladı. Smith, konuya ilişkin düşüncelerini BBC Panorama’ya verdiği bir röportajda aktardı. Şirket başkanı ayrıca; kontrolsüz yapay zeka teknolojilerinin, özellikle yüz tanıma gibi teknolojilerdeki ilerlemelerle birlikte geniş çaplı kitlesel gözetleme faaliyetlerine neden olabileceğine işaret etti.  

Açıklamada, yasa yapıcıların teknoloji hala gelişmeye devam ederken yapay zeka teknolojilerine ilişkin yeni kanunlar çıkarması gerektiği dile getirildi. Smith, aksi takdirde teknolojiye yetişmenin oldukça güç olacağını ve geç kalınabileceğine de sözlerine ekledi. 

Çin, toplumsal kontrolü sağlamak için yapay zeka teknolojilerini en çok kullanan ülkelerden biri 

Çin Yapay Zeka

Diğer yandan; özellikle Çin, toplumsal kontrolü sağlamak için yapay zeka teknolojilerini ve yüz tanıma sistemlerini en çok kullanan ülkelerden biri olma niteliği taşıyor. Ülkedeki otoriteler, halkı sürekli izleyen 70 milyon kapalı devre TV kamerasından oluşan köklü bir sistemi kullanıyor. Çin’in ayrıca, 2030 yılına kadar yapay zeka teknolojileri konusunda dünya lideri olmayı hedeflediği de biliniyor. Çinli devlet kurumlarının, 2019 yılında ABD’deki kurumlardan çok daha fazla yapay zeka patenti almış olduğu ifade ediliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Yapay Zeka Destekli Süper Bilgisayar Perlmutter, Evrenin En Geniş Üç Boyutlu Haritasını Oluşturacak 

Google, Cilt Hastalıklarını Teşhis Eden Bir Yapay Zeka Geliştirdi 

Beyin Sinyallerini Harflere Dönüştüren Bir Yapay Zeka Yazılımı Geliştirildi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz