Handcuffed to her computer: very demanding job or censorship
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Proxyrack tarafından yapılan bir araştırmada en çok çevrim içi olan ülkeler ve ülkelerin hükümetleri tarafından internet kısıtlanma sıralaması yapıldı. Türkiye, en çok çevrim içi olunan ve en çok kısıtlananlar listesinde yer alıyor.

Ülkelere göre en çok çevrim içi olanlar listesi, 100.000 kişi başına çevrimiçi kişi sayısı oranlanarak oluşturulmuş. İlk sırada 99,231 ile Birleşik Krallık, ikinci 95,440 ile Japonya, üçüncü 94,265 ile Fransa, dördüncü 93,583 ile Almanya, beşinci 90,810 ile ABD, altıncı 89,695 ile Rusya, yedinci 86,132 ile İtalya, sekizinci 81,965 ile Türkiye, dokuzuncu 81,242 ile İran ve son olarak onuncu sırada 76,772 ile Brezilya yer aldı.

Yapılan araştırmada en çok VPN kullanan ve kısıtlanan ülkeler de açıklandı. Herkesin bildiği gibi dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, vatandaşlarının dijital haklarını ve bilgi erişimlerini kısıtlıyor. Bu konuda internet özgürlüğü giderek daha çok önemli hâle geliyor ve vatandaşlar proxy’lerden ve VPN’lerden yararlanıyor.

Hangi ülkelerin en fazla internet özgürlüğüne sahip olduğunu ve dijital haklarına en çok müdahale edilen ülkelerin sıralamasını merak ediyor musunuz? Proxyrack, yaptığı araştırmayla her ülkedeki internet kullanıcılarının oranını, vatandaşların tâbi olduğu sansürleri ve her ülkenin kendi vatandaşlarına sağladığı dijital özgürlük oranını incelemiş.

En Az Kısıtlanan İlk Üç Ülke: Birleşik Krallık, Japonya ve Almanya

İnternet özgürlüğüne en fazla sahip ülke, Birleşik Krallık olarak öne çıkıyor. Ülke, 10 üzerinden sıfır puan ile en düşük puanı alıyor ve hem çevrim içi insan oranının en fazla olduğu ülke hem en fazla internet özgürlüğünün olduğu listenin başında yer alıyor. İkinci sırada 0.40 puan ile Japonya ve üçüncü sırada 0.66 ile Almanya yer alıyor.

En Fazla Kısıtlanan Ülkeler: Çin, İran ve Mısır

En fazla kısıtlanan ülkeler listesinde ilk sırada 10 üzerinden 9.21 puan ile Çin yer alıyor. Çin, vatandaşlarını batılı sosyal medya sitelerinden yasaklayarak ve internetteki siyasi medyayı büyük ölçüde kısıtlayarak en yüksek internet sansür puanını alıyor. İkinci sırada 8.16 ile İran ve üçüncü 6.84 ile Mısır bulunuyor.

Türkiye, En Çok Kısıtlanan 8. Ülke

Türkiye hem en çok çevrim içi olunan ve en çok kısıtlanan ülkeler arasında 8. sırada yer alıyor. Ülkemizin sansür skoru 11 üzerinden 7 olarak dikkat çekiyor.

Proxyrack tarafından yapılan araştırmanın detaylarına linkten ulaşabilirsiniz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz