Google, akıllı saatlerde görmeye alışık olduğumuz kalp atış hızı ve nefes ölçme özelliklerini tüm Android cihazlar için sunmaya hazırlanıyor. Kalp atış hızı ve nefes ölçümü özelliğinin ilk olarak şirketin kendi telefon markası Pixel için sunulacağı aktarılıyor. 

ABD merkezli teknoloji üreticisi Google, cihazlara yeni bir özellik eklemek için çalışmalarını sürdürüyor. Şirketin son dönemlerde giyilebilir teknolojik ürün geliştiricisi FitBit’i bünyesine eklemesi şirketin sağlık alanındaki çalışmalarını da aynı ölçüde hızlandırmışa benziyor. Çünkü Google Android cihazlara getireceği yeni özellikle kullanıcıların kalp atış hızını ve nefes alış hızını ölçmeye yarayan bir yeniliği getirmeye hazırlanıyor. Aktarılan detaylara göre bu özelliği ilk olarak Google’ın kendi akıllı telefonu Pixel marka cihazlara entegre edeceği söyleniyor. 

Google’ın kalp atış hızı nefes ölçüm özelliği Google Fit uygulamasıyla çalışacak

Google ‘ın tüm Android akıllı telefonlara entegre edeceği kalp atış ve nefes ölçümü özelliği cihazın kamerasını kullanarak çalışacak. Google Fit uygulaması kamera yardımıyla kullanıcıların nefes alış ve kalp atışını takip edecek. Şirketin aktardığına göre, getirilecek yeni özellik sağlık verilerini ölçebilen akıllı saat ya da bileklikleri olmayan kullanıcılar için oldukça faydalı olacak. 

Google’ın nefes alış-veriş hızı tespiti özelliği kullanıcıların cihazlarındaki selfie kamerası ile ölçülecek ve kullanıcının kafası ile göğsünün belirlenen çerçeve içinde olması gerekecek. Ardından Google Fit hareketleri algoritmalarla analiz edip kullanıcıya sonucu bildirecek. 

Akıllı bileklik ve saatlerde görmeye alışık olduğumuz bu teknolojiler, tüm bu verileri ne derece doğru ölçüyor elbette ki tartışılır. Tıbbi bir ekipmanla karşılaştıramayacağımız bu özellikler genellikle normal dışı durumların tespit edilmesine olanak tanıdığı için önemli olarak anılıyor. 

Google’ın akıllı saat ve bilekliklerde gördüğümüz kullanıcının kalp atış ve nefes alış hızını ölçebilen yeni özelliği ilk olarak Pixel marka cihazlarda kullanıma açılacak. Ancak şirketin ilerleyen dönemlerde tüm Android kullanıcıları için bu özelliği sunacağını da tekrar hatırlatalım.

İlginizi Çekebilir:

Google, 15 Ülkede Daha Kumar Uygulamalarına İzin Verdi

Google Lens, Çevrimdışı Metin Çeviri Özelliğini Bünyesine Ekledi 

Clubhouse nedir, nasıl girilir? | İzinsiz Girilmeyen Uygulama:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz