Android akıllı telefonlara yaz döneminde sunulacak yeni özellikler açıklandı. Google ’ın yayınlayacağı 6 yeni özellik Android kullanıcılarına işlevsellik kazandıracak. 

ABD merkezli teknoloji üreticisi Google, Android ekosistemine ekleyeceği yeni özelliklerini duyurdu. Yaz dönemi boyunca kullanıcılarına sunacağı güncellemelerle gelecek yeni özelliklere gelin birlikte bakalım. 

Android Deprem Uyarı Sistemi Genişliyor

Google’ın geçen aylarda ilk olarak Yeni Zelanda’da kullanıma sunduğu ardından Yunanistan için de aktif ettiği Deprem Uyarı Sistemi, artık Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkede kullanıma sunuldu. Bu ücretsiz sistemle, depremden etkilenen bölgelerdeki insanlar, bir deprem meydana gelmeden saniyeler önce uyarı alabiliyor. Şirket bugün itibariyle Türkiye, Filipinler, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da Android Deprem Uyarı Sisteminin kullanılabileceğini duyurdu. İlerleyen dönemlerde diğer bölgeler için de bu özellik kullanıma sunulacak. 

Yıldızlı mesajlarla önemli mesajlar daha kolay bulunacak

Google, bu yaz Android kullanıcılarına önemli mesajları kaçırmamak için ‘yıldızlı mesajlar’ özelliği sunacak. WhatsApp’tan alışık olduğumuz yıldızlı mesajlar özelliği sayesinde, kullanıcılar önemli mesajları yıldızlayıp daha sonra kolay bir şekilde bulabilecek. 

Google, yıldızlı mesajlar özelliğini önümüzdeki haftalarda dünya genelinde aktif edecek. 

Yapay zeka emoji önerecek

Android ekosistemine sunulacak bir yeni özellik ise, Google’ın yapay zekası ile çalışacak. Kullanıcıların mesajlaşma sırasında sıklıkla kullandığı emojileri öğrenen yapay zeka, daha sonra ise emoji önermeye başlayacak. Android 6.0 ve üzeri cihazlarda kullanılabilecek bu özellik şimdilik  İngilizce, İspanyolca ve Portekizce dillerinde desteklenecek. 

Google ilerleyen dönemlerde bu özelliği geniş çaplı olarak yayacağını belirtti.

Sesle uygulama açma ve daha fazlası

Google, Android’e ekleyeceği yeni özellik ile, kullanıcılara uygulamaları sesle açma izni verecek. Kullanıcılar,  “Hey Google, Capital One faturamı öde” veya “Hey Google, millerimi kontrol et” gibi şeyler söylediğinde işlemler gerçekleşecek. 

İyileştirilmiş Voice Access

Motor hareket engeli olan kişilerle birlikte ve bu kişiler için tasarlanmış olan Voice Access, kullanıcılara yalnızca sesleri ile hızlı, verimli telefon ve uygulama navigasyonu sağlar.

Şu an için beta sürümünde olan bakış algılama özelliği ise, kullanıcılar Voice Access’in yalnızca ekrana bakarken çalışmasını isteyebilir. Böylece kullanıcılar arkadaşlarıyla konuşmak ve telefonlarını kullanmak arasında kolayca geçiş yapabilir. 

Voice Access artık gelişmiş parola girişine de sahip olacak. Bir şifre alanını tanıdığında, harf, sayı ve sembol girmenize izin verir. Örneğin, “büyük harf P” veya sembol adlarını ($ girmek için “dolar işareti” gibi) söyleyebilirsiniz, böylece şifreleri güvenli bir şekilde girmek kolaylaşır. 

İyileştirilmiş Android Auto

İyileştirilmiş Android Auto ile kullanıcılar uygulamayı artık daha kolay bir şekilde araçlarına bağlayabiliyor. Artık A’dan Z’ye sıralanan isimli buton sayesinde Android Auto’nun özelliklerine de daha hızlı ulaşabiliyor. 

Ayrıca kullanıcıları sürüş sırasında yardımcı olacak yeni uygulama özellikleri ekledi. Artık kullanıcılar yeni mesajları doğrudan WhatsApp veya Mesajlar gibi uygulamalardan kolayca okuyabilir ve gönderebilir. 

İlginizi Çekebilir:

Google Android 12 İşletim Sistemini Tanıttı: Tasarımda Ciddi Değişiklikler!

Google, Android 12 ile Reklam Kişiselleştirmeden Çık ‘Seçeneği’ Sunacak

Haftanın En Yeni Teknolojileri: Apple WWDC; iOS 15, iPadOS 15 ve Daha Fazlası!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz