Okuma Süresi
2 dakika

Google, uzun zamandır beklenen Android 12 ’yi düzenlediği Google I/O etkinliğinde resmi olarak görücüye çıkardı. Android 12 işletim sistemi özellikle tasarım anlamında ciddi değişikliklerle gelecek. 

ABD merkezli teknoloji üreticisi Google, uzun zamandır Android 12 işletim sistemi üzerinde çalışıyordu. Daha önce pek çok sızıntı ve haberin çıktığı Android 12’yi Google, düzenlediği Google I/O etkinliğinde tanıttı. Şirketin yeni işletim sistemi kullanıcılara pek çok yenilik sunacak. 

Android 12’nin tasarım

Google I/O etkinliğinde şirket ilk olarak Android 12 ile başladı. Bakıldığında ilk olarak tasarım anlamında ciddi değişikliklerin yer aldığı işletim sistemi, artık çok daha renkli, daha büyük ve parlak bir görüntü sunacak. 

Google’ın yeni güncellemesi ile, Android kullanıcıları yepyeni bir tasarımla karşılaşacak. Şirketin 2014 yılında gösterdiği Material Design tasarım dili yerine ‘Material You’ isimli bir dil alıyor. Paylaşılan görüntülere bakıldığında, tüm arayüz ögelerinin çok daha büyük ve parlak bir hal aldığı görülüyor. Bununla birlikte ögeler daha yuvarlak hatlarla geliyor. Yeni tasarım dili ile Android 12 çok daha anlaşılabilir bir hal aldı. 

Android 12’de kullanıcıların seçtiği duvar kağıdı ile birlikte arayüz teması duvar kağıdına otomatik olarak uyum sağlayacak. Bununla birlikte kilit ekranında da yeniliklerin yer aldığı güncellemede, Hızlı Ayarlar panelinde de değişikliğe gidildi. Ayrıca yeni bir widget sistemi de eklendi. 

Yeni Gizlilik Özellikleri

Android 12 ile birlikte şirket gizlilik noktasında da yeniliklere gidiyor. Şirket sunduğu Gizlilik Panosu ile beraber, hangi uygulamaların hangi izinlere eriştiğini gösteriyor. Hızlı Ayarlar bölümüne eklenen yenilikle beraber ayrıca, kamera ve mikrofon etkinleştirildiğinde ekranın sağ üst köşesinde kullanıcılara uyarı verilecek. Böylece kullanıcılar uygulamaların kamera ve mikrofon kullandığı sırada haber alabilecek. İstenmezse kamera ve mikrofon erişimi Hızlı Ayarlar bölümünden kapatılıp açılabilecek. 

Konum tarafındaysa Google, konum izinlerine yeni bir seçenek ekleyecek. Şirket ayrıca tam konum vermek istemeyen kişiler içinse eklediği yenilik ile yaklaşık konum vermek imkanı sunacak. 

Performans ve Pil Ömrü

Google, Android ile birlikte cihazların daha verimli bir hal alacağını da aktardı. Android 12 ile birlikte işletim sistemine sahip cihazlar, optimize edilmiş CPU kullanımı ile daha hızlı bir performans sunacak. Bununla birlikte şirket, pil ömründe de iyileştirmeler olacak. 

Dijital Otomobil Anahtarı

Android 12 işletim sistemi ile beraber, kullanıcılar artık akıllı telefonlarını dijital otomobil anahtarı olarak da kullanabilecek. Şirket ilk olarak kendi akıllı telefonları Pixel ve belirli Samsung Galaxy modellerinde kullanılacak. Akıllı telefonlar Dijital Otomobil Anahtarı özelliğini BMW marka otomobillerle deneyimleyebilecek. 

Android 12’nin Beta 1 Erişime Açıldı

Google I/O etkinliğinde resmi olarak tanıtılan Android 12’nin herkese açık beta sürümü de artık kullanıcılar tarafından indirilebilir durumda. Yeni işletim sistemi, Pixel, Asus, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Techno, TCL, Vivo, Xiaomi ve ZTE dahil olmak üzere 11 üreticinin akıllı telefonları ile deneyimlenebilecek. 

Yeni işletim sistemi ilk olarak Google’ın kendi akıllı telefonları Pixel marka cihazlarda kullanıma sunulacak. 

İlginizi Çekebilir:

Android 12 ile Telefonların Kamera Özellikleri Instagram Gibi Üçüncü Parti Uygulamalarda Kullanılabilecek

Google, Android 12 ile Çift Dokunma Özelliği Getirebilir

29 saatlik pil ömrü sunan kablosuz oyuncu kulaklığı Logitech G733 inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz