August 19, 2018 Mountain View / CA / USA - Google logo on one of the buildings situated in Googleplex, the company's main campus in Silicon Valley

Google’ın 2021 yılının sonlarına doğru yayınlayacağı yeni bir işletim sistemi güncellemesi, Android 12 kullanıcılara ‘reklam kişiselleştirmeden çık’ seçeneği sunacak.

Apple, iPhone’lar için yayınladığı iOS 14.5 güncellemesi ile gizlilik ile ilgili ciddi bir adım attı ve kullanıcı verilerinin kişiselleştirilmiş reklamlar için kullanılmasının önüne geçmek için açıkça izin istemesini zorunlu kıldı. Apple yeni değişikliği ile, veri toplama konusunda tüketicilerine daha fazla şeffaflık ve gizlilik sunmayı amaçlıyordu. Asıl geçimini reklam vererek sağlayan Facebook ile de arası bozulan Apple’ın ardından Google’dan da benzer bir adım geldi.

Google kullanıcılarının Reklam Kimliği daha güvenli olacak

ABD merkezli teknoloji üreticisi Google, Android kullanıcıları için reklam izlemeyi devre dışı bırakma değişikliğini de yapacağını onayladı. Ancak Apple’ın yaptığı kadar açık bir şekilde değil. Şirketin geçen günlerde resmi olarak tanıttığı yeni işletim sistemi güncellemesi Android 12 ile birlikte artık geliştiriciler kullanıcıların ‘Reklam Kimliğine’ erişemeyecek. Aslına bakılırsa halihazırda Android kullanıcılara “Reklam Kişiselleştirmeden Çık” seçeneği sunuluyor. Kullanıcılar bu ayarı  Ayarlar > Google > Reklamlar’da bulunabilir. Ancak yine de kullanıcı verileri başka analitik amaçlar için de kullanıldığı için Reklam Kimliği’ni istenebilir. 

Yeni Android yeniliği ile Google,  Reklam Kimliğini kullanmayan analitik ve dolandırıcılık önleme için alternatif bir yöntem sunacak. Bu sayede kullanıcı devre dışı bıraktıysa uygulamalar tanımlayıcıyı bilgiler toplayamayacak. 

Şirket 2021 yılının sonlarından itibaren bir kullanıcının ilgi alanına dayalı reklamcılığı ve reklam kişiselleştirmeyi devre dışı bırakacak. Bu sayede reklam tanımlayıcı kullanılmayacak. 

Reklam Kişiselleştirmeden Çık seçeneği sadece bir ‘opsiyon’ 

ABD merkezli teknoloji üreticisinin asıl işi tıpkı Facebook gibi reklam satmak olduğundan, şirketin Apple gibi çok daha şeffaf olması Google’ın kazancına ket vurması anlamına geliyor. Bu yüzden Google’ın kişisel verileri toplamayı engellemeye yarayan ‘izin vermeme’ seçeneği de bu durumun farkında olmayan kişilerin verilerini toplamaya olanak tanır. 

Google’ın Reklam Kimliği ile ilgili destek sayfasında yer alan bilgilere göre, söz konusu değişiklik Android 12 yüklü olan cihazlarda 2021’in sonlarında yayınlanmaya başlanacak.  Google Play Hizmetlerini destekleyen tüm cihazlarda 2022’nin başlarında değişikliğe ulaşabilecek. 

İlginizi Çekebilir:

Kripto Para Borsaları ve Soğuk Cüzdan Şirketleri, 3 Ağustos İtibariyle Google Üzerinden Reklam Verebilecek! 

Google Çalışanları Google’ın Konum Verilerini Gizlemeyi İmkansız Hale Getirdiğini İtiraf Etti

İnternet Yasakları, TikTok Hangi Verilerinizi Çalıyor, Apple Zam – DigiToll #22:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz