Pazar araştırma ajansı olan Counterpoint, bu yılın üçüncü çeyreğini baz alarak oluşturduğu ve akıllı telefon pazarının verilerini paylaştığı yeni raporunu kamuoyuna duyurdu. Raporda Kaliforniyalı şirket Apple, üst segment akıllı telefon pazarında yüzde 52’lik bir oran yakalayarak birinci sırada yerini almış oldu.

Yılın her çeyreğinde araştırma firmaları akıllı telefon pazarını içeren yeni raporlar paylaşıyor. Firmaların ve dünyanın büyük ilgisini çeken bu raporlar dikkatle inceleniyor ve yorumlanıyor. Counterponit’in bu senenin üçüncü çeyreğini içeren analizleri ise Apple’ın üst segment akıllı telefon pazarında ne kadar güçlü olduğunu kanıtlamış oldu.

Akıllı telefon pazarının yüzde 52’lik bir dilimine sahip olmayı başaran Apple’ı Güney Koreli Samsung yüzde 25’lik bir dilimle takip etti. Listenin üçüncü sırasında ise yüzde 12’lik orana sahip olan Huawei’yi görüyoruz.

Apple’ın, üst segment akıllı telefon pazarında rakiplerine bu kadar fark atmasının en büyük nedenlerinden biri de kuşkusuz iPhone XR. Bu model, piyasaya çıkışından bu yana oldukça iyi satış rakamlarına ulaşarak, dünyanın en çok satan üst segment akıllı telefonu olmayı başarmıştı.

iPhone XR, üçüncü çeyrekte dünyanın en çok satan üst segment akıllı telefonu olarak Apple’la büyük fayda sağladı. Huawei ise Çin’de Mate 30 ve P30 modelleriyle anavatanında yüzde 80’lik bir pazar payına sahip oldu. Hong Kong merkezli OnePlus ise listenin ilk beşinde kendine yer bulmayı başardı. Hindistan’da popüler olması şirkete büyük ölçüde yarar sağladı. OnePlus pazar payının yüzde 2’sine sahip oldu.

iPhone XR, akıllı telefon pazarında listenin birinci sırasında rekor bir satış oranıyla yer alıyor. 600 ile 799 dolar aralığında değişen fiyat kategorisiyle birinciliği elinde tutan XR’ı, Galaxy S10 ve Note 10 serileriyle Samsung takip ediyor. Samsung’un amiral gemileri önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 145’lik bir artış gerçekleştirdi.