Çalışanlarıyla yaşadığı sorunlarla adından sıkça söz ettiren Apple’ın son gündeminde eski bir çalışanı tarafından dolandırılma haberi bulunuyor. Eski çalışan, posta dolandırıcılığı ve elektronik dolandırıcılık yaparak 7 yıl boyunca şirketi 27 milyondan daha fazla dolandırdığını itiraf etti.

Apple, son zamanlarda çalışanlarıyla yaşadığı sorunlarla sıkça gündeme geliyor. Söz konusu gizlilik olduğu zaman ise şirket, adımlarını daha dikkatli atıyor. Apple’ın son gündeminde ise eski bir çalışanı tarafından dolandırılarak milyon dolarlık zarara uğradığı yer alıyor.

Apple, 27 Milyon Dolardan Fazla Dolandırıldı

Konuyla ilgili salı günü ABD Kuzey Kaliforniya Savcılığı bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, eski bir Apple çalışanının şirketi yedi yılda toplam 27 milyon dolar dolandırdığını kabul ettiği belirtildi. Suçlama ise ilgili posta ve dolandırıcılık suçlamalarıyla gerçekleşti.

Yapılan açıklamaya göre eski şirket çalışanı 52 yaşındaki Dhirendra Prasad, dolandırıcılık ve komplo kurma suçlarını kabul etti. Prasad, 2008 Aralık ve 2018 Aralık yılları arasında Apple’ın Küresel Hizmet Tedarik Zinciri departmanında çalıştı. Çalışan aynı zamanda çeşitli satıcılardan Apple için hizmet ve parça satın almaktan da sorumluydu.

Prasad’ın yazılı savunmasında, Apple’ı 2011 yılında hırsızlık yaparak, komisyon alarak ve faturaları şişirerek dolandırmaya başladığı yazıyor. Aynı zamanda eski çalışanın iki ortak komplocusu olduğu da ortaya çıktı. Ortaklar Robert Gary Hansen ve Don M. Baker, Prasad’ın planlarına dahil olduklarını kabul ettiler.

Eski Çalışan Apple’ı Dolandırdığı Günlerden Birini Anlattı

Eski çalışan, yaptığı açıklamada Apple’ı dolandırdığı günlerden birini de anlattı. Yapılan açıklamaya göre savcılar, Prasad’ın Apple bileşenlerinin bir dış satıcının deposuna gönderilmesini sağladığını ve burada yeniden paketlendikten sonra Apple’a geri satıldığını söyledi. Savcılar aynı zamanda “Prasad, bu planların 2018’e kadar devam ettiğini ve nihayetinde Apple’ın 27 milyondan fazla zarara yol açtığını kabul etti.” dedi.

Yapılan dolandırıcılık suçundan sonra Prasad, posta dolandırıcılığı ve elektronik dolandırıcılıktan 20 yıla kadar, ABD’yi dolandırmaktan 5 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya. Ceza duruşmasının ise 14 Mart 2023’te gerçekleşmesi bekleniyor.

2011 yılından 2018 yılına kadar 27 milyondan fazla zararla ve iki ortağıyla Apple’ı dolandıran Prasad’ın işlediği suçla ilgili siz neler düşünüyorsunuz?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz