Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Apple, sesli asistanı Siri’nin sesi için geç kalınmış ancak önemli bir adım atıyor. iOS 14.5 beta sürümü ile birlikte şirket, Siri ‘yi artık ‘varsayılan olarak kadın sesi’ ile sunmayacak. Kullanıcılar artık kurulumda kadın veya erkek Siri sesini kendisi seçecek. 

Apple’ın hali hazırda üzerinde çalıştığı bilinen iOS 14.5 beta güncellemesinin, kullanıcılara Siri için yenilikler sunacağı ortaya çıktı. Özellikle son dönemlerde Siri’yi oldukça geliştiren ve daha akıllı bir hale getiren Apple, basmakalıp Siri sesi için harekete geçti. Varsayılan olarak kadın sesi ile gelen Siri, artık seçeneklerle kullanıcıya sunulacak. 

Apple’ın iOS 15.5 beta güncellemesinin yayınlanmasının ardından artık Siri, kullanıcılardan  kadın ya da erkek sesi olarak seçip yapmayı isteyecek. Kullanıcılar iOS 14.5 güncellemesinin ardından bu iki ses arasında seçim yapabilecek. Ancak yeni güncellemenin şu an için sadece İngilizce dil desteği olarak farklı seçenekler de sunacak. 

iOS 14.5 ‘te varsayılan Siri sesi seçimi

iOS 14.5 betaya erişimi olanlar, kadın veya erkek sesinin yanı sıra farklı tonlarda bir Siri sesi kullanmak isterse aşağıdaki adımları uygulayabilir. 

  • Ayarlar uygulamasında ‘Siri ve Arama’ (Siri and Search) bölümüne gitmek ve ‘Siri sesi’ dokunulması gerek. Buraya tıkladıktan sonra kullanıcılar karşılarında, Siri’nin farklı seslerine erişim sağlayabilir ve seçim yapabilir. Apple ayrıca İngiliz dilinin Amerikan aksanı için toplamda dört farklı ses seçim imkanı sunacak. Bunun yanı sıra, Avustralya, İngiliz, Hint, İrlanda ve Güney Afrika aksanlarında seçim iki ile sınırlı kalmaya devam edecek.

Ses 1: Yumuşak konuşan erkek sesi

Ses 2: Enerjik, kendine güvenen kadın sesi

Ses 3: Ses 2’ye benzeyen erkek ses

Ses 4: Standart kadın Siri sesi

Bir sese dokunulduğunda, “Merhaba, ben Siri. Kullanmamı istediğiniz sesi seçin.” şeklinde uyarı veriyor. Kullanıcılar 1-3 arasındaki sesleri seçerse, Siri’nin bu sesleri kullanmak için indirmesi gerekir. İndirmenin tamamlanmasından sonra ise Siri, kullanıcının seçtiği sesle yanıt vermeye başlayacak. 

İlginizi Çekebilir:

Siri Artık Hayvan Sesleri Çıkarabiliyor (Sincap Hariç)

Yeni Siri, 3 Yıl Öncesine Göre 20 Kattan Daha Fazla Bilgiye Sahip! 

Siber Saldırılar Yüzde 210 Arttı, Facebook’un Zihin Okuyan Bilekliği | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz