Apple, iPhone kullanıcıları için yayınladığı iOS 14.3 güncellemesinde Siri ‘ye ilgi çekici bir özellik ekledi. Apple’ın sesli asistanı Siri artık hayvan sesleri ile birlikte pek çok sesi çıkarabilme özelliğine kavuştu. 

Apple’ın yeni işletim sistemi güncellemesi eylül ayında kullanıcı hizmetine açılmıştı. Eklenen özelliklerle bir güncellemeden çok yeni bir işletim sistemi gibi anılan iOS 14 güncellemesiyle iPhone kullanıcıları pek çok yeniliğe kavuşmuştu. Kaliforniya merkezli teknoloji üreticisi iOS 14.3 güncellemesini ise 14 Aralık’ta kullanıcı hizmetine sundu. Yeni güncellemeyle Siri yeni özelliklere sahip oldu. 

Siri artık hayvan sesleri çıkarabiliyor

Apple’ın iPhone kullanıcıları için yayınladığı iOS 14.3 güncellemesi pek çok sorun, hata giderme ile birlikte yeni özellikleri de beraberinde getirdi. Bu güncellemeyle sesli asistan Siri, küçük ama eğlenceli bir özelliği de bünyesine eklemiş oldu. Siri iOS 14.3 güncellemesi sayesinde artık günlük hayatta duyduğumuz sesleri çıkarabilmeye başladı.

Apple’ın sesli asistanı Siri ‘ye artık “Hey Siri, kedi nasıl ses çıkarır?” diye sorduğunuzda Siri, size kedilerin çıkardığı miyavlamanın taklidini yapabiliyor. Apple iOS 14 ile birlikte sesli asistanına çok daha doğal tonda bir ses eklemişti. İşte bunun yararını Siri’ye bir hayvan sesi sorduğunuzda duyacaksınız. Çünkü Siri’nin çıkardığı hayvan sesleri oldukça gerçekçi.

Kediden ata, kuştan balinaya kadar pek çok hayvan sesi çıkarabilen Siri’ye karıncayiyen ya da sincap nasıl ses çıkarır sorusunu sorduğumuzda sesli asistanın henüz bu hayvanların seslerini çıkaramadığını yaptığımız testlerde görmüş olduk. Bu durumu yaşayan daha pek çok kullanıcının da olduğunu belirtmek gerek. 

Siri, akla gelen pek çok hayvan sesini çıkarabilse de başka hangi sesleri çıkarabildiği net olarak açıklanmadı. Ancak sosyal medyada yeni özelliği deneyen kullanıcılar şelale, rüzgar ya da gök gürültüsü sesi denese de Siri’nin şu an için bunları da çıkaramadığını belirtiyor. Bizim de yapmış olduğumuz denemelerde söz konusu sesleri duyamadığımızı belirtmek gerek. Siri ayrıca, araba, motor ya da vapur seslerini de henüz bize duyuramıyor.

Siri müzik aletlerinin sesini de çıkarabiliyor

Bununla birlikte Siri sadece hayvan sesleri çıkarmıyor. Artık pek çok enstrümanın da seslerini çıkarabiliyor. Keman, piyano ve aklımıza gelen pek çok müzik aletinin sesini düzgün bir şekilde çıkarabiliyor.

Siri’nin hayvan ya da müzik aleti sesi çıkarabilen yeni özelliğini kullanmak isteyen kullanıcıların iPhone 6S ve üzeri cihazlarını iOS 14.3 ‘e yükseltmesi gerekiyor. Kullanıcılar Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme kısmından bu işlemi tamamlayabilir. 

Siri, aklımıza gelen pek çok hayvan ve enstrüman sesini çıkarabilse de, yukarıda bahsettiğimiz gibi bazı hayvanlarda bunu başaramadı. Ancak Apple’ın ilerleyen dönemlerde bunu ekarte edebileceği ve yeni bir güncellemeyle Siri’ye başka sesler de ekleyebileceği çok olağan görünüyor.

İlginizi Çekebilir:

Apple, iOS 14.3 Güncellemesini Yayınladı: İşte Yenilikler

Yeni Siri, 3 Yıl Öncesine Göre 20 Kattan Daha Fazla Bilgiye Sahip! 

Bir Güncellemeden Çok Daha Fazlası! iOS 14 inceleme ve iOS 14 Özellikleri:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz