Apple Şarj Adaptörü Para Cezası

ABD merkezli teknoloji devi Apple, ‘iPhone 12’ kutusuna şarj adaptörü yerleştirmediği için Brezilya’da 2 milyon dolar para cezası aldı. Ülkede ‘iPhone’u şarj adaptörü olmadan satmanın, Brezilya’daki ‘Tüketiciyi Koruma Yasası’nı ihlal ettiği ifade edildi.  

Geçen yılın Ekim ayında ‘iPhone 12’ serisini görücüye çıkaran Apple, yeni akıllı telefon modelinin kutusundan şarj adaptörü olmadan çıkacağını açıklamıştı. Şirketin bu kararının ardından Xiaomi ve Samsung gibi teknoloji devleri de kutudan şarj adaptörünü çıkartarak benzer bir hamle yapmıştı. Yaşanan gelişmeler sonrası Apple, ‘iPhone 12’ kutusuna şarj adaptörü yerleştirmediği gerekçesiyle Brezilya’da 2 milyon dolar para cezası aldı. Ülkede ‘iPhone’u şarj adaptörü olmadan satışa sunmanın, Brezilya’daki ‘Tüketiciyi Koruma Yasası’nı ihlal ettiği ifade edildi. 

Aktarılan detaylara göre; ülkedeki tüketici hakları otoritelerinden biri olan Procon-SP’nin yöneticisi Fernando Capez, bir süre önce önce Apple’ı konuyla ilgili uyardı. Yapılan uyarıda, Apple’ın Brezilya’daki tüketici kanunları ve tüketici hakları kurumlarına saygı göstermesi gerektiği aktarıldı. Bu gerekçeyle; şirketin, Fransa’da kulaklıklar için yaptığı gibi Brezilya’da da cihaz kutusuna tekrar şarj adaptörü eklemesi gerektiği belirtildi. Apple’ın ise Aralık ayında, söz konusu uyarıyı birçok kullanıcının halihazırda bir şarj adaptörüne sahip olduğunu ve bu nedenle kutuya şarj adaptörü yerleştirmeye gerek duyulmadığını belirterek yanıtladığı dile getirildi. ‘iPhone’ cihazların, Brezilya’da diğer ülkelere kıyasla oldukça yüksek fiyatlara satıldığı da biliniyordu.  

Brezilya, sudan zarar gören Apple cihazların onarılmaması nedeniyle de suçlamalarda bulundu 

Apple Brezilya

Diğer yandan; Brezilya tüketici hakları otoriteleri, sudan zarar gören Apple cihazların onarılmadığı gerekçesiyle de şirkete yönelik suçlamalarda bulundu. Procon-SP, Apple’ın birçok suya dayanıklı cihazın onarımını garanti süresi altındayken bile gerçekleştirmediğine işaret etti. Teknoloji devine, 2 milyon dolarlık para cezası için itiraz hakkı verileceğinin de altı çizildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple Glass, Kendini Otomatik Temizleyip Uzaktaki Sesi Algılayabilecek

Epic Games, Apple İçin Açtığı Tekelcilik Davasını Avrupa’ya da Taşıyor 

Volkswagen CEO’su, ‘Apple Car’ Otomobil Projesinden Korkmadığını Açıkladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz