Apple’ın üzerinde çalıştığı bilinen ‘Apple Glass’a ait patent başvuruları ortaya çıktı. Elde edilen veriler, Apple Glass ’ın sesleri algılamak için bir dizi mikrofona sahip olacağını ve kendisini temizleyebileceğini ortaya koyuyor. 

İnovasyon, yenilik dendiği zaman sahnenin bir numaralı yıldızı konumunu kaybetmeyen Apple’ın halihazırda akıllı gözlük çalışmaları yaptığı biliniyor. Bu bağlamda ortaya pek çok haber ve sızıntı çıkmış ve şirketin akıllı gözlüğü sayesinde kullanıcılarına havada yazı yazdıracağı gibi bilgiler paylaşılmıştı. Şimdi ortaya çıkan yeni bir patent ise Apple’ın gözlüğü hakkında daha fazla detayı gözler önüne serdi. 

Apple Glass ‘a ait patent başvurularında; gözlük kirlendiğinde, tozlandığında ya da kullanıcılarının görsel deneyim kalitesi bozulduğunda cihazın otomatik olarak kendini temizleyeceği görülüyor. Bunun dışında patentte dikkat çeken bir diğer detay ise Apple Glass üzerinde bulunan bir dizi mikrofon sayesinde gözlüğün sesleri algılayabileceğini gösteriyor.  

Apple Glass kendisini otomatik olarak temizleyecek

Apple Glass patentinde; cihazın tozu veya diğer kalıntıları nasıl temizleyeceği bilgisi de paylaşıldı. Bu bağlamda patentte; “Optik modül tarafından sağlanan görüntünün kalitesi, görüntünün kaynağı ile kullanıcının gözü arasındaki optik yolun netliğine bağlı olabilir. Örneğin, optik yol boyunca parçacıklar (örneğin, toz, döküntü, yabancı cisim ve / veya diğer malzemeler) kullanıcıya sağlanan görüntüyü engelleyebilir, bozabilir ve / veya başka bir şekilde olumsuz etkileyebilir.” ifadeleri görülüyor. Bu durumun önüne geçmek için ise gözlüğün titreşim yoluyla kalıntıları temizleyeceği söyleniyor. 

Başa Monte Edilebilir Aygıt için Ses Tabanlı Geri Bildirim isimli patentte dikkat çeken bir diğer detay ise, cihazın ses algılama teknolojisi oldu. Bu bağlamda Apple Glass’ın kullanıcıların duyamayacağı kadar uzaktaki sesleri algılayacağı ve sesin kaynağına yönlendiren göstergeler sunabileceği görülüyor. 

Halihazırda geliştirildiği bilinen Apple Glass, büyük bir merak ve heyecanla bekleniyor. Rakiplerinden daha pahalı olacağı söylenen Apple’ın akıllı gözlüğünün ilginç teknolojiler içermesi bekleniyor. Şu an için hiçbir açıklama yapılmayan Apple Glass’in ne zaman satışa çıkacağı ise henüz bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir:

Apple Glass, Gözdeki Değişimi Ölçümleyerek Dikkat Takibi Yapabilecek  

Apple’ın Artırılmış ve Sanal Gerçeklik Gözlüğü Kullanıcılara Havada Yazı Yazdıracak

Apple Analisti: “Apple Car ‘ın Direksiyon ile Gelmesini Beklemeyin”

iPhone 12 Detaylı İnceleme | Kamera ve Oyun Performansı Nasıl?:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz