Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Video-oyunu devi Epic Games, Apple ile yaşadığı ‘Fortnite’ krizi sonrası açtığı tekelcilik davasını Avrupa’ya da taşıyacağını açıkladı. Şirketin; Apple ile ABD, Birleşik Krallık ve Avustralya’daki otoriteler üzerinden de mücadelesini sürdürüyordu.  

Video-oyunu devi Epic Games, Apple ile yaşadığı ‘Fortnite’ krizi ve ‘AppStore’ komisyon politikalarına yönelik itirazı sonrası açtığı tekelcilik davasını Avrupa’ya da taşıyacağını açıkladı. Şirketin; Apple’ın ‘iOS’ ekosistemindeki uygulama politikalarına yönelik itirazı kapsamında, Avrupa Birliği’nin rekabet kurumuna şikayette bulunduğu ifade edildi. Oyun geliştiricisi, Apple’ın rakiplerini kısıtlayarak fayda sağladığını ve elindeki gücü kötüye kullanarak ‘Avrupa Birliği Rekabet Yasası’nı ihlal ettiğini bildirdi.  

İki şirket arasındaki anlaşmazlık, 2020 yılının Eylül ayında başlamıştı. Epic Games’inFortnite oyununa bir oyun içi ödeme sistemi entegre etmesi sonrası Apple ve Google, uygulamanın platform politikalarını ihlal ettiğini belirterek Fortnite’ı kendi uygulama mağazalarından kaldırmıştı. Yaşanan gelişme; Epic Games’inApple’a karşı üç kıtada verdiği mücadeleyle sonuçlandı. Şirket; Apple ile mücadelesini halihazırda ABD, Birleşik Krallık ve Avustralya’daki otoriteler üzerinden sürdürüyordu. Epic Games, söz konusu davayı ilk olarak Kaliforniya’da başlatmıştı. Bu noktadan sonra; oyun stüdyosu, Birleşik Krallık ve Avustralya’da da benzer şikayetlerde bulunmuştu.  

Apple, AppStore üzerinden aldığı komisyon oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmemişti 

Apple AppStore Komisyon

Diğer yandan; Epic Games’in ‘Avrupa Birliği’nde girdiği mücadele, Apple’ın Avrupa’da halihazırda yaşadığı baskıyı da artırdı. Avrupa Komisyonu, Apple ve AppStore hakkında şirketin mobil ödemelere olan yaklaşımını inceleyen bir soruşturma başlatmıştı. Apple ise AppStore üzerinden aldığı komisyon oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmemişti. Şirket; yalnızca yüzde 30’luk komisyon oranını, yıllık uygulama geliri 1 milyon dolardan daha az olan küçük ölçekteki geliştiriciler için yarı yarıya indirerek yüzde 15’e düşürdüğünü duyurmuştu.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Epic Games, Apple’a Açtığı Karşı Davayı Kaybetti

Apple, Epic Games’e Tazminat Davası Açıyor

Apple, Epic Games’in Geliştirici Hesabını App Store’dan Kaldırdı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz