Volkswagen Apple Otomobil

Volkswagen CEO’su Herbert Diess, kısa bir süre önce gerçekleştirdiği bir röportajda şirketin ‘Apple Car’ otomobil projesinden korkmadığını açıkladı. Otomobil pazarının tek hamlede devralınabilecek bir sektör olmadığını ifade eden Diess, Apple tarafından geliştirilen bir otomobilin bir gecede sektörü domine edemeyeceğine işaret etti.  

Alman otomobil devi Volkswagen CEO’su Herbert Diess, kısa bir süre önce gerçekleştirdiği bir röportajda şirketin ‘Apple Car’ otomobil projesinden korkmadığını açıkladı. Otomobil pazarının tek hamlede devralınabilecek bir sektör olmadığını ifade eden Diess, Apple tarafından geliştirilen bir otomobilin bir gecede sektörü domine eder hale gelemeyeceğine işaret etti. Şirket CEO’su; Apple’ın pil geliştirme, tasarım ve yazılım konusundaki başarısı nedeniyle otomobil pazarına girmesinin oldukça mantıklı bir hamle olduğunun da altını çizdi.  

Diğer yandan; ortaya atılan iddialar, Apple’ın daha uzun menzil sunan devrim niteliğinde bir otomobil pili geliştirdiğine işaret etmişti. ABD merkezli teknoloji devi tarafından geliştirilen pil teknolojisinin, daha güvenli olabileceği ve çocuk işçilerin emeğine dayanan kobalt kullanımını azaltarak daha etik bir çözüm sunabileceği belirtilmişti. ‘LiDAR’ sensörlerle donatılan aracın ayrıca, otonom sürüş kabiliyetlerine sahip olacağı dile getirilmişti.  

Apple, otonom elektrikli otomobil modelinin üretimi için sektör ortaklarıyla iş birliği yapabilir

Apple Otonom Otomobil

Öte yandan; Apple’ın, geliştirdiği otomobili üretim aşamasına geçirene kadar birçok engelle karşı karşıya kalabileceği tahmin ediliyor. Otonom sürüş kabiliyetine sahip olan elektrikli otomobil modelinin üretimi için Apple yetkililerinin, sektör ortaklarıyla iş birliği yapması bekleniyor. Projeye ilişkin iddialara konu olan Hyundai’nin de Apple ile görüşmeleri sonlandırdığı biliniyor. Bununla birlikte; şu anda devrim niteliğinde kabul edilebilecek birçok otomobil teknolojisinin, hedef olarak belirlenen 2024 yılında oldukça mütevazı kalabileceği düşünülüyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple, 2024 Yılında ‘LiDAR’ Sensöre Sahip Elektrikli Otomobil Üretimine Başlayacak

Apple, Elektrikli Arabası için Porsche Mühendisi ile Anlaştı

Apple Analisti: “Apple Car ‘ın Direksiyon ile Gelmesini Beklemeyin”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz