m1-pro-m1-max-teknosafari

Apple, bugün gerçekleştirdiği etkinlik ile birlikte 2 adet yeni çip tanıttı. Apple M1 Pro ve M1 Max olarak adlandırılan 2 çip özellikleri belli oldu.

Apple, bugün yeni Unleashed etkinliğini gerçekleştirdi. Bugünki etkinlik ile birlikte şirket, 2021 yılını kapatmış oldu. Etkinlik kapsamında MacBook Pro cihazları tanıtılırken, cihazlara güç verecek olan M1 Pro ve M1 Max çekirdekleri de belli oldu.

Yeni M1 Pro çip, M1 işlemcilerin işlem gücünü çok daha üst seviyeye taşıyor. M1 Pro, M1 modeline göre 200 GB/saniye daha iyi hafıza bant genişliği sunuyor. Bununla birlikte 32 GB birleşik bellek desteği sunuluyor. M1 Pro, 33.7 milyon transistörü ile M1’in 2 kat önüne geçiyor.

apple-m1-pro-teknosafari

M1 Pro çipleri, 8 yüksek performanslı çekirdek ve 2 verimlilik çekirdeği sunuyor. Yeni çip, M1’e kıyasla %70 daha yüksek performans vadediyor. Bununla birlikte çipin içerisinde 16 çekirdekli GPU da yer alıyor. Bu da M1’e kıyasla 2 katlık yükseliş anlamına geliyor.

  • Ayrıca belirtilenlere göre M1 Pro, Intel işlemcili standart Windows dizüstü bilgisayarlara kıyasla %70 daha az güç tüketecek.

M1 Pro modelinin yanında hiç beklenmeyen M1 Max çipi de tanıtıldı. M1 Pro ile birlikte tanıtılan çip, M1 Pro performansını bile katlayarak çok daha yukarı çıkıyor. M1 Max, 400 GB/saniye hafıza bant genişliği sunuyor. 32 çekirdekli GPU barındıran çip, grafik performansını 4 kat artıracak. Bununla birlikte video işleme hızları 2 katına çıkacak. Core ML optimizasyonlarıyla makine öğrenimi, 3 – 20 kat arasında daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek.

  • M1 Max, Intel işlemcili Windows dizüstü bilgisayarlara göre %40 daha az güç tüketecek.

m1-pro-m1-max-ozellikleri-teknosafari

İlginizi Çekebilir:

M1 Pro ve M1 Max Çipli MacBook Pro Özellikleri Belli Oldu 

Apple HomePod Mini Özellikleri Belli Oldu

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz