macbook-pro-ozellikleri-teknosafari

M1 Pro ve M1 Max çiplere sahip MacBook Pro özellikleri belli oldu. Apple, bugün gerçekleştirdiği etkinlik ile birlikte yeni cihazlarını tanıttı.

Apple bugün, tamamen yeniden tasarlanan MacBook Pro’yu tanıttı. Yeni MacBook Pro gücünü, Mac için tasarlanan ilk profesyonel çipler olan yepyeni M1 Pro ve M1 Max’ten alıyor. 14 ve 16 inç boyutlarında sunulan iki MacBook Pro modelinin özellikleri belli oldu.

Yeni MacBook Pro modelleri, uzun bir pil ömrü vadediyor. Yeni nesil dizüstü bilgisayarlar, Liquid Retina XDR ekran, gelişmiş bağlantı noktası seçenekleri, 1080p FaceTime HD kamera ve üst düzey ses sistemi sunuyor. Tüm bu özellikler, M1 Pro ve M1 Max işlemciler ile çok daha hızlı ve stabil bir hale geliyor.

Apple, yeni MacBook modellerini şu şekilde tanıttı:

“Dünyanın en iyi profesyonel dizüstü bilgisayarını geliştirmek için yola çıktık. Bugün, olağanüstü performansı, rakipsiz pil ömrünü ve çığır açan özellikleri bir araya getirerek oyunun kurallarını değiştiren, M1 Pro ve M1 Max çipe sahip yepyeni MacBook Pro’yu tanıtmaktan büyük heyecan duyuyoruz.” diyen Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak sözlerini şöyle sürdürdü: “Yepyeni MacBook Pro nefes kesici XDR ekrana, aralarında MagSafe 3’ün de yer aldığı daha fazla bağlantı noktasına, gelişmiş 1080p kameraya, heyecan verici altı hoparlörlü ses sistemine ve hepsini bir araya getiren büyüleyici bir tasarıma sahip. Eşi benzeri olmayan yeni MacBook Pro bugüne kadar geliştirdiğimiz en iyi profesyonel dizüstü bilgisayar modeli.”

macbook-pro-teknik-ozellikleri-teknosafari

M1 Pro çip, tamamen radikal bir karar ile karşımıza çıkan M1 çipleri bir üst seviyeye taşıyor. Sekiz adet yüksek performanslı çekirdeğe ve iki adet yüksek verimlilik çekirdeği ile toplamda 10 adede kadar CPU çekirdeğine sahip. Ayrıca çip içerisinde 16 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen bir GPU bulunuyor. Bununla birlikte yeni çipler, M1 modeline kıysla %70 daha hızlı CPU performansı, %50 daha fazla GPU performansı vadediyor.

M1 Pro özellikleri temel alınarak bunları bir adım daha öteye taşıyan M1 Max çipi de tanıtıldı. M1 Pro ile aynı güçlü 10 çekirdekli CPU’ya sahip olan M1 Max, çekirdek sayısını ikiye katlayarak 32 çekirdeğe kadar yapılandırılabilen GPU’ya sahip. M1 Max modeli, M1 çiplere kıyasla 4 kata kadar daha hızlı GPU performansı sunuyor. Üstelik M1 Pro’dan 2 kat, M1’den ise yaklaşık 6 kat daha yüksek bellek bant genişliğine, 64 GB’a kadar hızlı birleşik belleğe de sahip.

M1 Pro ve M1 Max çiplerdeki 10 çekirdekli CPU ile 14 inç MacBook Pro şunlara olanak sağlıyor:

 • Xcode ile 3,7 kata kadar daha hızlı proje build süresi.
 • Logic Pro’da 3 kata kadar daha fazla Amp Designer eklentisi.
 • NASA TetrUSS’te 2,8 kata kadar daha hızlı hesaplamalı akışkanlar dinamiği performansı.

M1 Pro’daki 16 çekirdekli GPU ve M1 Max’teki 32 çekirdekli GPU ile 14 inç MacBook Pro, grafiklerin yoğun olarak kullanıldığı iş akışlarında şu özellikleriyle dönüşüm yaratıyor:

 • Final Cut Pro’da M1 Pro ile 9,2 kata kadar ve M1 Max ile 13,4 kata kadar daha yüksek 4K render hızları.
 • Affinity Photo’da M1 Pro ile 5,6 kata kadar ve M1 Max ile 8,5 kata kadar daha hızlı birleşik vektör ve raster GPU performansı.
 • Blackmagic Design DaVinci Resolve Studio’da efektler için M1 Pro ile 3,6 kata kadar ve M1 Max ile 5 kata kadar daha hızlı render işlemi.

apple-m1-pro-teknosafari

16 çekirdekli Neural Engine ile desteklenen M1 Pro ve M1 Max, kullanıcıların aşağıdakiler gibi yapay öğrenme görevlerini daha hızlı gerçekleştirmelerini sağlıyor:

 • Final Cut Pro’da M1 Pro ile 8,7 kata kadar ve M1 Max ile 11,5 kata kadar daha hızlı nesne izleme performansı.
 • Adobe Premiere Pro’da 1080p ProRes 422 videolarda 7,2 kata kadar daha hızlı sahne düzenleme algılama.
 • Adobe Photoshop’ta görsellerdeki nesneleri seçerken 2,6 kata kadar daha hızlı performans.

Hem M1 Pro hem M1 Max çipte yer alan güçlü 10 çekirdekli CPU’ya sahip 16 inç MacBook Pro şu olanakları sağlıyor:

 • NASA TetrUSS’te 3 kata kadar daha hızlı hesaplamalı akışkanlar dinamiği performansı.
 • Xcode ile 2,1 kata kadar daha hızlı proje build süresi.
 • Vectorworks’te 2,1 kata kadar daha hızlı yayınlama performansı.

m1-pro-ozellikleri-teknosafari

M1 Pro’daki 16 çekirdekli GPU ve M1 Max’teki 32 çekirdekli GPU ile 16 inç MacBook Pro, daha yüksek grafik performansı sunuyor:

 • Affinity Photo’da M1 Pro ile 2,9 kata kadar ve M1 Max ile 4,5 kata kadar daha hızlı birleşik vektör ve raster GPU performansı.
 • Redshift ile Maxon Cinema 4D’de, M1 Pro ile 2,5 kata kadar ve M1 Max ile 4 kata kadar daha hızlı render alma.
 • Final Cut Pro’da M1 Pro ile 1,7 kata kadar ve M1 Max ile 2,9 kata kadar daha yüksek 8K render hızları.

Hem M1 Pro hem M1 Max, sahip oldukları 16 çekirdekli Neural Engine ile 16 inç MacBook Pro’da aşağıdakiler gibi yapay öğrenme görevlerini her zamankinden daha hızlı gerçekleştiriyor:

 • Adobe Premiere Pro’da 1080p ProRes 422 videolarda 4,4 kata kadar daha hızlı sahne düzenleme algılama.
 • Final Cut Pro’da M1 Pro ile 3,6 kata kadar ve M1 Max ile 4,9 kata kadar daha hızlı nesne izleme performansı.
 • Adobe Photoshop’ta görsellerdeki nesneleri seçerken M1 Pro ile 1,5 kata kadar ve M1 Max ile 2 kata kadar daha hızlı performans.

2021 MacBook Pro fiyatları

macbook-pro-ozellikleri-teknosafari

M1 Pro ve M1 Max çiplere sahip yeni MacBook Pro modelleri, bugünden itibaren Apple resmi web sitesi ve Apple Store mağazasından sipariş edilebilir. Yeni modeller, 26 Ekim günü sipariş veren tüm müşterilere gönderilmeye başlanacak.

Yeni 14 inç MacBook Pro modeli 23.499 TL’den ve eğitime özel 22.089,07 TL’den; 16 inç MacBook Pro modeli ise 28.999 TL’den ve eğitime özel 26.679,08 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

İlginizi Çekebilir:

Apple HomePod Mini Özellikleri Belli Oldu

Yeni Nesil AirPods 3 Özellikleri Belli Oldu

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz