Apple Mac Bilgisayar Satışları

Pandemiye bağlı olarak dijitalleşme süreçlerinin hızlanmasıyla, PC pazarında önemli bir büyüme yaşandı. Söz konusu büyümeden, ABD’li teknoloji devi Apple da payını aldı. Aktarılan detaylara göre; Apple ‘Mac’ bilgisayar satışları, 2020 yılının 3. çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50’lik bir artış gösterdi.  

Dünya geneline yayılan COVID-19 salgınına bağlı olarak yapılan sıkı karantina ve sosyal izolasyon çalışmaları; uzaktan çalışma, uzaktan eğitim ve dijitalleşme süreçlerini hızlandırdı. Bu nedenle; 2020 yılında PC pazarı, dünya genelinde önemli bir büyüme yaşadı. Söz konusu büyümeden, ABD’li teknoloji devi Apple da payını aldı. Aktarılan detaylara göre; Apple ‘Mac’ bilgisayar satışları ve şirketin ‘Mac’ satışlarından elde ettiği gelir, 2020 yılının 3. çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50’lik bir artış gösterdi.  

Dünya genelindeki bilgisayar satışlarının ise söz konusu çeyrekte, bir önceki yıla göre yüzde 18 oranında arttığı ifade edildi. PC üreticileri, yılın 3. çeyreğinde toplamda 81.8 milyon birim satış yaptı. ‘Goldman Sachs’ analisti Rod Hall; pazardaki satışların, ‘Goldan Sachs’ın yüzde 11’lik büyüme tahminini geride bıraktığına işaret etti. Bununla birlikte; bilgisayar pazarındaki ortalama satış fiyatının, 764 dolara yükseldiği dile getirildi. Söz konusu rakamın, 2019 yılına göre yüzde 3’lük bir artışa tekabül ettiğinin de altı çizildi. Ayrıca 2020 yılının 3. çeyreğinde; bilgisayar üreticilerinin, toplamda 62.5 milyar dolar gelir elde ettiği belirtildi.  

2020 yılı, PC satışları konusunda artış yaşanan ikinci ardışık yıl oldu 

PC Satışları 2020

Diğer yandan; tüketici PC birimlerinin satışlarında, bir önceki yıla göre yüzde 33’lük bir artış yaşandı. Ticari satışlarda ise bu rakamın, yüzde 6 seviyesinde olduğu ifade edildi. Bunun yanında; masaüstü bilgisayar satışları, 2019 yılına göre yüzde 18’lik bir düşüş gösterdi. Dizüstü bilgisayarlar ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 36’lık bir artış yaşandı. Rakamlar, 2020 yılında mobilitenin daha fazla önem kazandığını da ortaya çıkardı. Rod Hall, PC pazarındaki büyümenin 4. çeyrekte de devam etmesini beklediklerine işaret etti. Ayrıca 2020 yılının, PC satışları konusunda artış yaşanan ikinci ardışık yıl olduğunun da altı çizildi.  

PC üreticileri arasında Lenovo, liderlik koltuğuna oturdu. Apple’ın da benzer şekilde, üçüncü çeyrekte yükseliş gösteren şirketler arasında olduğu belirtildi. Dell ve HP ise önemli oranda kan kaybetti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple macOS Big Sur Sürümü ile Gelen Yenilikler

Apple, ‘Mac’ Bilgisayarlar İçin 32 Çekirdekli Bir İşlemci Geliştiriyor 

Yeni Apple iMac, Birçok Donanımsal Yenilik ile Geliyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz