Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Uzun süredir merakla beklenen yeni Apple iMac, tasarım anlamında önceki modellerle önemli benzerlikler taşısa da donanımsal olarak birçok yenilik ile kullanıcı beğenisine sunuluyor. Yeni işlemci birimi ve ekran kartı seçenekleri ise bu yeniliklerin başında geliyor.  

Apple; bu yaz içerisinde görücüye çıkaracağı düşünülen ürünlerle ilgili yaygın beklentinin aksine, mini bir Mac modeli ya da 12 inç ekran boyutuna sahip bir MacBook tanıtmak yerine 27 inç büyüklüğünde bir iMac’i kullanıcı beğenisine sunuyor. Yeni Apple iMac, tasarım anlamında önceki 27 inçlik modelle önemli benzerlikler taşısa da donanımsal olarak birçok yenilik ile piyasaya sürülüyor. Daha güçlü bir webcam kamerası, nano-texture” ekran seçeneği ve yeni işlemci birimi ve ekran kartı seçenekleri, bu yeniliklerin başında geliyor. Cihaz ayrıca; önceki modele benzer şekilde 1799 dolar, 1999 dolar ve 2299 dolardan başlayan fiyatlarla raflardaki yerini alıyor. 

Yeni iMac’e eklenen yenilikler arasında10 çekirdekli Core-i9’a kadar artırılabilen 10. nesil Intel işlemci seçenekleri ve AMD Radeon 5000 serisindeki ekran kartı seçenekleri de yer alıyor. Apple, bilgisayarın yüksek çözünürlüklü fotoğraflar veya 4K ve 8K videolar düzenleyen kullanıcılar için oldukça iyi bir seçenek olabileceğine işaret ediyor. Ürünü deneme fırsatı bulan “CNET” yazarı Dan Ackerman ise yeni iMac ile ilgili kendisini en çok heyecanlandıran özelliğin, geliştirilen webcam kamerası olduğunu belirtiyor. Yeni iMac’in video kalitesinin bir bilgisayar kamerasına göre oldukça etkileyici olduğunu ifade eden Ackermanwebcam’in çerçeve içerisindeki yüzleri tespit edebildiğinin ve bu yüzlere göre optimize olabildiğinin altını çiziyor.  

Öte yandan birçok kullanıcı, bu tip bir kameraya sahip bir bilgisayarda yüz tanıma ile kimlik doğrulaması yapabilme veya yüz takibi özelliği bekliyor. Fakat yeni Apple iMac, gelişmiş kamerasının desteklediği herhangi bir kimlik doğrulama özelliği ile gelmiyor. Bununla birlikte; yeni modelde, yaklaşık 500 dolarlık bir fark ile nano-texture” ekran seçeneği de tercih edilebiliyor. “Nano-texture” ekran seçeneği, ekrandaki ışık yansımalarını minimuma indirmeyi hedefliyor. Söz konusu seçenek ayrıca, mat ekran kaplamalarının aksine donuk ve soluk görüntülere de neden olmuyor.  

Yeni Apple iMac Modelinin Bir Önceki Modelden Farklı Özellikleri 

Yeni Apple iMac Özellikleri

27 inçlik yeni Apple iMac modelinin bir önceki modelden farklı özellikleri ise şu şekilde:

  • 10 çekirdekli Core-i9’a kadar artırılabilen 10. nesil Intel işlemci seçenekleri 
  • AMD Radeon Pro 5000 serisi ekran kartı seçenekleri 
  • 8 TB’a kadar standart SSD dahili depolama alanı 
  • 128 GB’a kadar DDR4 RAM kapasitesi 
  • Apple T2 güvenlik çipleri 
  • “True Tone” ekran teknolojisi 
  • 16 inçlik MacBook Pro’larda yer alan geliştirilmiş stüdyo mikrofonları 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple WWDC 2020: iOS 14, ARM Mac, iMac ve daha fazlası

Apple’dan “iMac” için yeni bir patent başvurusu geldi 

Apple “WWDC” Etkinliğinde Görücüye Çıkan iPadOS 14 ile İlgili Her Şey! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz