lg-eclair-inceleme
Okuma Süresi
3 dakika

LG, ses sistemlerine farklı bir bakış açısı getirdiği Eclair modelini, CES fuarında tanıtmıştı. Ödüllü ses sistemini, ses performansı ve teknolojisi açısından inceledik. Detaylar LG Eclair Soundbar inceleme yazımızda.

LG ev sinema sistemlerı konusunda iddialı olan firmalardan biri. Bu iddiası, çokça TV satıyor olması sayesinde satış başarısına da dönüşüyor. İnsanlar ses sistemleri televizyonları ile aynı marka tercih etme eğiliminde. Çünkü markalar tek kumanda ile kontrol gibi oldukça pratik özellikleri kullanıcılara sunuyor.

LG Eclair Soundbar inceleme videomuzu Tekno Safari YouTube kanalımızda yayınlamıştık. LG Eclair Soundbar inceleme yazımız bitince, LG Eclair Soundbar inceleme videomuzu izlemeyi unutmayın. Aynı zamanda Tekno Safari kanalımıza abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz.

LG Eclair, temelde bir soundbar. Soundbar sistemleri genelde ince uzun (bar) yapıdaki ses sistemleridir. Bazı modeller sadece bar kısmından oluşurken, bazı modellerde barın sesini destekleyen subwooferlar mevcut olabiliyor. LG Eclair tam olarak böyle bir soundbar. Bir adet barın yanında düşük frekanslı sesler için bir adet de subwoofer yer alıyor.

CES 2021 inovasyon ödülü sahibi

ces 2021 inovasyon ödülü sahibi

LG Eclair 3.1.2 şeklinde ayrılmış ses kanalı yapısına sahip. Meridian işbirliği ile geliştirilen ses sistemi, bar kısmında 5 farklı hoparlör barındırıyor. CES 2021 inovasyon ödülü sahibi olmasını sağlayan en büyük teknoloji de aslında bar kısmında yatıyor. Bu 6 farklı kanalın 3 ve 2 olan kısmı barda yer alıyor. Ancak burada bir fark var, geleneksel soundbarların aksine LG Eclair’in bar kısmı gayet kısa, 30 cm. LG Eclair, alan konusunda sıkıntısı olanlar ya da büyük ses sistemleri istemeyenler için ideal. Boyutta küçülmeye gidilirken performansta ya da kalitede küçülmeye gidilmemiş.

30 santimlik, normalden biraz daha derin bar kısmında 5 adet hoparlör yar alıyor. Bunlardan ikisi üst yüzeyde konumlandırılırken, kalan üçü diğer yüzeylere dağılmış durumda. Bir tanesi ön yüzde tam ortada bulunurken, diğer ikisi tam köşelere 45 derecelik açılarla yer alıyor. Yukarı bakan hoparlörler “overhead” (baş üstü) hoparlörler olarak görev yapıyor. Bu sayede LG Eclair Dolby Atmos, DTS:X gibi sinema tarzı ses çözücülerini destekliyor.

Ön tarafta yer alan açılı sağ ve sol kanallar ise sesin dağılımını genişletiyor. Böylece boyutu küçük olmasına rağmen LG Eclair odayı doldurabiliyor. Aynı zaman AI Sound Pro özelliği ile dinlediğiniz içerik yapay zeka tarafından analiz edilip, ses ayarı ona göre yapılıyor.

LG Eclair’e ödül kazandıran bir diğer teknoloji ise subwooferında gömülü. Düşük frekanslı sesler için tek kanal çıkış alınıyor olmasına rağmen, bu kanal 2 hoparlörden çıkış yapıyor. Bu iki hoparlör ise subwooferin gövdesinde birbirine tamamen zıt şekilde yer alıyor. Böylece ters hareketlerin titreşimi sıfırlaması prensibi çalışmaya başlıyor. LG Eclair’in subwooferı, çok kuvvetli düşük frekans seslerinde dahi, az miktarda titreşim yapıyor. Bu da hem titreşim sesinin, sese karışmamasını sağlıyarak ses temizliğini muhafaza ediyor hem de titreşimin çevreye rahatsızlık vermesinin önüne geçiyor.

Bağlantı arayüzleri

lg eclair tasarım

LG Eclair’i dar yaşam alanına sahip, sık şekilde yerleşim olan modern hayatları düşünerek tasarlamış gibi gözüküyor. LG’nin verilerine göre Eclair’in ses çıkışı 320 watt gücünde. Ses çıkışını ise başta Bluetooh 4.0 olmak üzere, ARC ve eARC destekli HDMI, optik ya da USB  bağlantıları üzerinden alabiliyorsunuz. Ayrıca HDMI üzerinden 4K, Dolby Vision ve HDR10  aktarımını destekliyor. LG Eclair arayüzleri açısından zengin bir seçenek sunuyor.

LG Eclair 2 farklı renk seçeneği sunuyor. Bunlardan biri siyah-lacivert arası bir renk iken diğeri beyaz. Üzeri kumaş yapıda olduğu için kolay kir ya da toz tutabiliyor. Barın kendisi ile subwoofer arasında herhangi bir kablolu bağlantı yok. Dolayısıyla ayrı ayrı konumlandırmak da mümkün. Haricen kumandası var ama istenirse LG marka TV kumandaları ile de kontrol edilebilme imkanı mevcut.

LG Eclair Amerika’da satışta. 600 dolarlık fiyat etiketine sahip. Ülkemizde henüz satışa çıkmamış Eclair için öngörülen satış fiyatının 4000-5000 TL arasında olduğu belirtildi.

Tekno Safari YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir:

LG ’den Hepsi Bir Arada Akıllı LED Ekran: LAEC015

Sony SRS-XB13 inceleme – Suya dayanıklı taşınabilir hoparlör

Fitbit Versa 3 inceleme: Google bu markayı 2.1 milyar dolara aldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz