Apple’ın akıllı saat kategorisine ilişkin yapılan 2019 yılı satış tahminleri Apple Watch’un, içerisinde TAG Heuer, Swatch ve Tissot gibi markalar da bulunan İsviçre saat endüstrisini geride bırakmış olduğunu ortaya koydu. 2017 yılının bir çeyreğinde de aynı endüstriyi geçmeyi başarabilmiş olan teknoloji devi, tarihinde ilk kez tüm yıl satış rakamlarında analog kol saati devlerini geride bıraktı.  

Apple’ın “Strategy Analytics” tarafından derlenen 2019 yılı satış oranlarına göre, markanın ikonik akıllı saat serisi “Apple Watch“, içerisinde TAG Heuer ve Swatch gibi büyük saat markalarının da bulunduğu İsviçre saat endüstrisini geçen yıl geride bıraktı. Rakamlara ilişkin hazırlanan rapor, teknoloji devinin 2019 yılında 31 milyon adet “Apple Watch” satışı yaptığını ve böylece aynı kategorideki satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 36 oranında artırdığını ortaya koydu. Raporda paylaşılan detaylara göre, İsviçre saat endüstrisi ise geçen yıl 21.1 milyon adet saat satışı yapabildi ve satış rakamları bir önceki yıla göre yüzde 13 oranında düşüş gösterdi. 

Strategy Analytics”, raporu hazırlarken satış tahminlerine ulaşabilmek için perakende iş ortaklarından ve tedarikçilerden gelen verileri bir araya topladı. Şirket yetkilisi Neil Mawston, analog kol saatlerinin yaşı daha büyük müşteriler için hala popüler bir seçenek olduğuna işaret ederken genç müşterilerin ise artık daha yüksek oranda akıllı ve dijital saatleri alma eğiliminde olduğunu belirtti.  

Apple’ın genç jenerasyona daha fazla hitap ettiği düşünülüyor

Başka bir “Strategy Analytics” yetkilisi olan Steven Waltzer ise Swatch ve Tissot gibi geleneksel İsviçre saat markalarının akıllı saat savaşını kaybetmeye başladıklarını ifade etti. Açıklamasında Apple’ın başarılı perakende kanalları aracılığıyla daha iyi bir ürün sunduğunu belirten Waltzer, teknoloji devinin dijital kol saatlerine daha fazla yönelmeye başlayan genç jenerasyona hitap ediyor olduğunu da sözlerine ekledi.  

Marka, uzun yıllardır “Apple Watch” ile akıllı saat kategorisinde piyasa lideri olmayı başarıyordu. Daha önce 2017 yılının bir çeyreğinde de bir kez İsviçre saat endüstrisini geçmeyi başarmış olan teknoloji devi, tarihinde ilk kez tüm yıl satış rakamlarında analog kol saati devlerini geride bıraktı.  

Apple Watch Series 5 Detaylı İnceleme

OPPO’dan Apple Watch’a benzeyen yeni akıllı saat

Samsung, “Gear 2” isimli akıllı saat modeline yazılım güncellemesi gönderdi