Apple’ın göndermeye hazırlandığı yeni yazılım güncellemesi “iOS 13.4”ün ilk deneme sürümünden ortaya çıkan detaylar, şirketin iPhone ve Apple Watch’u araba anahtarına dönüştürecek yeni bir teknoloji üzerinde çalıştığını gösterdi. Şirket bu özelliği hayata geçirirse kullanıcılar, “Yakın Alan Teknolojisi (NFC)” ile birlikte cihazlarına tanımlanan araçları araba anahtarına ihtiyaç duymadan çalıştırabilecek. 

“9to5Google” isimli internet sitesinin haberine göre, Apple’ın göndermeye hazırlandığı yazılım güncellemesi şirketin otomobil sektörüne ilişkin yeni bir teknoloji üzerinde çalıştığını ortaya koydu. iOS 13.4” yazılımının ilk deneme sürümünden ortaya çıkan detaylar, teknoloji devinin iPhone ve Apple Watch’ları araba anahtarına dönüştürmeyi planladığını gösterdi. Marka bu özelliği yazılıma eklerse kullanıcılar, iPhone ve Apple Watch’larını araba anahtarına ihtiyaç duymadan Yakın Alan Teknolojisi”nin de yardımıyla otomobillerini kilitlemek, çalıştırmak veya aracın kilidini açmak için kullanabilecek.  

Yazılımın deneme sürümündeki dosyalar baz alınarak aktarılan detaylara göre, cihaz kullanıcıları özelliği kullanırken yüz tanıma teknolojisi ile kimlik doğrulaması yapmaya ihtiyaç duymayacakSürücülerin, özelliği kullanabilmek ve otomobillerini çalıştırabilmek için cihazlarını araçtaki okuyucunun yakınında tutması yeterli olacak ve özellik cihazın pili bitmiş olsa bile çalışabilecek.

Davetiye gönderilen kullanıcılar da cihazlarıyla araca erişim sağlayabilecek

Bununla birlikte özellik, diğer kullanıcıların da cihazlarıyla otomobile erişim sağlamalarını mümkün kılacak. Bunun için araç sahibinin güvenilir aile üyeleri ve arkadaşlarının cihazlarına Apple’ın “Wallet (Cüzdan)” uygulaması aracılığıyla bir davetiye göndermesi gerekecek. 

Eşleştirme işlemi “Wallet” uygulaması ile başlayacak olsa da kullanıcıların, cihazı otomobile ilk bağladıklarında kurulumun tamamlanması için otomobil üreticisinin uygulamasını da indirmiş olması gerekecek. Sürücüler, cihazlarını “Yakın Alan Teknolojisi” okuyucusuna gösterdiğinde “Wallet” uygulamalarında bir “Araba Anahtarı (CarKey)” özelliği belirecek ve kullanıcılar daha sonra bu anahtarı Apple Watch’larına ekleyebilecek.  

Apple, otomobil teknolojisiyle ilgili yeni bir patent başvurusunda bulundu 

Apple’ın yeni aldığı patentle otomobillerdeki kör noktalar ortadan kalkacak