Kaliforniya merkezli şirket Apple, önümüzdeki yıl tanıtacağı yeni iPhone modelleri için Çinli şirket BOE ile anlaştı. Ortaya çıkan yeni rapora göre Apple, BOE’den OLED ekran panellerini tedarik edecek.

Güney Kore medyasında ortaya çıkan bir rapor, Apple’ın çıkaracağı yeni iPhone modellerinde kullanmak amacıyla dünyanın en önemli LCD ve OLED ekran tedarikçisi olan BOE’yle anlaştı. Şirketin BOE ile anlaşmasının en önemli nedeninin Samsung’a olan bağımlılığını azaltmak maksadıyla gerçekleştirdiği biliniyor.

BOE dünyanın en büyük LCD, OLED ve esnek ekran üreticilerinden birisi olarak anılıyor, Apple’ın da 2020 model iPhone’larda kullanmak için şirketle anlaşma yaptığı ortaya çıktı. Ayrıca Çinli şirketin 2017’den beri iPad ve MacBook için LCD ekranlar üretiyor. Apple’ın OLED ekranları yeni iPhone’larda kullanmak için BOE ile anlaşması bu yüzden oldukça olağan bir durum olarak görülüyor.

Anlaşma Samsung’u büyük ölçüde etkileyecek

Apple, OLED panellere daha önce Samsung ile geçiş yapmıştı. Ancak Samsung imzalı bu OLED ekranların tedariğinde büyük sıkıntı yaşanmış ve iPhone X sevkiyatları aksamıştı. Şirket Samsung’a olan bağımlılığı minimuma indirgemek için BOE ile anlaşacak. Apple’ın BOE ile anlaşması ekran üreticisi Çinli şirket için de oldukça önemli bir adım olacak.

Bahsi geçen raporda, BOE’nin önümüzdeki yıl üretilecek iPhone’lar için yaklaşık 45 milyon esnek OLED panel üreteceği belirtilirken, Samsung’un Apple için gerçekleştirdiği üretim adedinin 230 milyondan 150 milyona düşeceği söyleniyor. Bu durum elbette ki Samsung için önemli bir kayıp.

Apple’ın 2020 sonbaharında tanıtacağı tüm iPhone’larda OLED panel kullanacağı tahmin ediliyor. LCD ekranlı olacağı tahmin edilen ikinci nesil iPhone SE’nin ise ilkbaharda piyasaya sürülmesi bekleniyor.