Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden birisi olan Apple, yapmış olduğu yeni patent başvurusuyla, iPhone kullanıcılarını oldukça büyük bir sıkıntıdan kurtaracak gibi görünüyor. Söz konusu patentle birlikte iPhone’lar artık çizilmelere karşı dayanıklı hâle gelebilir.
Akıllı telefon kullanıcılarının en önemli problemlerinin başında, ekranların çizilmesi ve zarar görmesi geliyor. Bu konu hakkında bir patent başvurusu yapan iPhone, kullanıcıların telefonlarını düşürmesi ya da bir yere çarparak çizmesine karşı bir önlem geliştirmek üzere. Apple tarafından yapılan yeni bir patent başvurusu ile gelecekte iPhone’ların ekranlarının çizilme ve zarar görme riskleri ortadan kalkabilir. İşte detaylar!

Apple Başvuruyu Yaptı

AppleInsider tarafından aktarılan bir bilgiye göre Amerikalı teknoloji devi Apple, ABD Ticari Marka Patent Ofisi’ne (USPTO) önemli bir konu hakkında bir patent başvurusunda bulundu. Söz konusu patent, iPhone telefonların gelecekte çizilmeye karşı dayanıklı hâle gelebileceğini gösteriyor. Yapılan başvuruda Apple, “Telefonlar, saatler, tabletler, çeşitli yüzeylerle temas yaşayabilir ve bu da cihazın yüzeyinin bozulmasına veya aşınmasına neden olabilir” ifadelerini kullanırken iPhone’larda kullanılan malzemelerin görmüş olduğu zararlara değiniyor. Hatta örnek olarak Apple’ın, metal ezilme, çizilme ya da kırılmalara karşı dayanıklı olabilirken sinyalleri engelleyebildiği söyleniyor. Diğer yandan da, kullanılan seramik sinyallere karşı şeffaf olabilirken kırılgan da olabiliyor. Hatta plastik hem sinyalleri geçirebiliyor hem de güçlü olabilirken çizilmelere karşı ise dayanıksız olabiliyor.

Patent Başvurusunda Neler Bulunuyor?

Tüm bu sorunlara çözüm olarak şirket, iPhone kasaları için birden fazla malzeme kullanılabileceğini açıkladı. Patent başvurusunda ayrıca malzemelerin her birinin farklı farklı noktalarda faydalı olacağı, fakat toplamda hepsinin aynı genel amaca hizmet edeceği söyleniyor. Patentte bunun yanı sıra aşınmaya dayanıklı kısmın seramik ve metalden oluşabileceği de yer alıyor. Fakat bunun gerçek olabilmesi için Apple’ın bu malzemeleri 10 ila 100 mikron mesafeyle yerleştirmesi gerekli olsa da böyle bir şeyin nasıl olacağı konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor. Bugüne kadar bu ve benzeri birçok patent başvurusunda bulunan Apple’ın bu patenti gerçeğe dönüşüp dönüştürmeyeceği konusunda henüz kesin bir şey söylemekse maalesef mümkün değil.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz