Son dönemlerde yapay zeka destekli sohbet botlarının gelişimi adeta bir teknolojik devrim olarak görülürken, bu ilerleme konusunda Google’dan çalışanlarına ilginç bir kısıtlama geldi. Elde edilen bir bilgiye göre, Google çalışanlarına ChatGPT ve kendi modeli olan Bard da dahil olmak üzere sohbet botlarını kullanmama tavsiyesinde bulundu.
Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden birisi olan Google, yapay zeka alanındaki çalışmaları bugüne kadar yoğun bir şekilde desteklerken, son zamanlarda yapay zeka destekli sohbet botları hakkında oldukça şaşırtıcı bir karara imza attı. Şirket, çalışanlarına ChatGPT ve Bard dahil olmak üzere sohbet botlarını kullanmamalarını tavsiye etti Ancak bu tavsiyenin asıl nedeni ise bir bilgi sızıntısı ihtimali. İşte detaylar!

Çalışanlarını Uyardı

Yapay zeka çalışmaları konusunda öneli isimlerden birisi olan Google, bundan daha birkaç ay öncesinde ChatGPT’nin rakibi olan sohbet botu Bard’ı tanıtmıştı. İstediğiniz her soruya yanıt verebilen bu yapay zeka ürünü hakkında gelecek olan tüm özellikleri ise şirket, yakın zamanda gerçekleştirilen I/O etkinliğinde açıkladı. Şu anda ise Reuters tarafından paylaşılan bir rapora göre, Google’ın çatı şirketi olan Alphabet, çalışanları konusunda yeni bir politika geliştirdi. Buna göre teknoloji devi, çalışanlarını piyasadaki sohbet botlarına karşı dikkatli olmaya çağırdı. Öyle ki, bu uyarıdan kendi sohbet botu olan Bard da nasibini aldı.

Bilgi Sızıntısı Olabilir

Elde edilen bilgilere göre Alphabet, çalışanlarının OpenAI’ın ChatGPT’si ya da kendi sohbet botu olan Bard gibi modellerle herhangi bir gizli bilginin paylaşılmamasını tavsiye etti. Bu tavsiyenin temel nedeni ise bir bilgi sızıntısı riski. Bu konuda oldukça ciddi olan şirket, çalışanlarının herhangi bir sohbet botuna hassas bilgiler girmesini istemiyor. Bunu istememesinin esas nedeni ise kullanıcıların bu bilgileri görüntüleme ihtimalinin olması. Diğer yandan sohbet botlarının girdileri kendilerini eğitmek için kullanmaları ise başka bir riski oluşturuyor. Ancak tüm bu uyarıların olduğuna dair haberlerin gelmesine rağmen henüz Google’dan konuya ilişkin resmi bir açıklama gelmedi. Bu arada bu kısıtlamayı yapan tek büyük şirket Google değil elbette. Günümüzde birçok teknoloji devi ya da büyük şirket, çalışanlarının bu şekilde veri sızıntısı olasılığı nedeniyle sohbet botlarını kullanmalarını yasaklamış durumda. Üstelik de bu şirketler bu endişelerinde haklı olabilirler. Örneğin bundan kısa bir süre öncesinde Samsung, bir veri sızıntısı yaşadığını açıklamıştı. Üstelik de bu sızıntı, Samsung çalışanlarının ChatGPT’yi kullanmasının ardından gelmişti. Bunun ardından Güney Koreli şirket, çalışanlarının ChatGPT’yi kullanmalarını yasaklamıştı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz