Pazartesi, Kasım 30, 2020
Ana Sayfa Dijital Apple’ın ‘iOS 14’ ile Kullanıma Sunduğu Yeni Gizlilik Özellikleri, Dijital Reklam Pratiklerini Büyük Oranda Etkileyecek

Apple’ın ‘iOS 14’ ile Kullanıma Sunduğu Yeni Gizlilik Özellikleri, Dijital Reklam Pratiklerini Büyük Oranda Etkileyecek

AdColony’nin ‘MMA’ ile aktardığı detaylara göre; Apple’ın ‘iOS 14’ ile kullanıcı beğenisine sunduğu yeni gizlilik özellikleri, dijital reklam pratiklerini büyük oranda değiştirecek. Yeni çözümler bulan reklam-verenler ise yeni mobil dünyanın kazananları olacak.  

AdColony’nin ‘MMA’ ile iş birliği içerisinde gerçekleştirdiği bir online etkinlikte aktardığı detaylara göre; Apple’ın ‘iOS 14’ ile kullanıcı beğenisine sunduğu yeni gizlilik özellikleri, dijital reklam pratiklerini büyük oranda değiştirecek. Yeni işletim sistemi ile birlikte ‘IDFA’, yani mobil reklamcılıkta hedefleme için kullanılan cihaza atanmış kimlik numaralarının kullanımı, yalnız özel izinle yapılabilir hale gelecek. Yeni gizlilik yönergeleri kapsamında IDFA’ya gelecek değişikliklerönümüzdeki yıl geçerli olmaya başlayacak. 

Bu süre içerisinde; reklam-verenler ve pazarlamacılar, yeni stratejiler geliştirmek ve bunları test etme fırsatı bulacak. Apple, kullanıcıların cihaz kimliklerini takip etme ve üçüncü taraflarla paylaşmak için yeni bir düzenleme ile uygulama geliştiricilere onay alma sorumluluğu getirecek. Geliştiriciler için değişiklikleri uygulamak basit olsa da değişikliklerin tüm mobil ekosistem üzerindeki etkileri, oldukça karmaşık olacak. Bu nedenle, dijital reklam-verenlerin zaman ayırması ve Apple’ın sağlamış olduğu bu ek süreyi doğru bir şekilde kullanması gerekecek.  

Güncelleme ile tüketiciler, şeffaf bir şekilde verilerinin takip edilip edilmeyeceğine kendileri karar verecek. Reklam gösterim sıklık sınırlamaları veya günlük gösterim sınırlaması, demografik hedefleme veya kitle hedeflemesi; katılım oranları değişsin ya da değişmesin, ‘IDFA’ verilerinin kaybından en çok etkilenecek olan pazarlamacıların kullandığı temel metrikler olacak. Mobil ölçümleme ise bir bütün olarak Apple’ın ‘IDFA’ değişikliklerinden etkilenecek. Burada reklamcıların veya pazarlamacıların; bu değişikliklerle karşı karşıya kaldıklarında, verimli ve uygun reklam harcamalarını sürdürebilmek için başka hangi araçlara ihtiyaç duydukları sorusunu yanıtlamaları gerekecek. Yeni çözümler bulan reklamverenler ise yeni mobil dünyanın kazananları olacak. 

İşte 2021’de ‘iOS 14’ ile hayatımıza girecek olan 3 önemli gizlilik değişikliği! 

iOS 14 Gizlilik Değişikliği

2021’de ‘iOS 14’ ile hayatımıza girecek olan 3 önemli gizlilik değişikliği ise şu şekilde: 

  • Yayıncıların, IDFA’ya erişim elde etmek yani kullanıcıların cihaz kimliklerini takip edebilmeleri için Apple’ın “Uygulama Takip ve Şeffaflık” yönergesi çerçevesinde kullanıcılardan belirgin içerik isteyen uygulamaya özgü bir modeli benimsemeleri gerekecek. Nihayetinde, katılım oranları ve ne olacağı şimdilik net olmasa da tüketicileriyle daha iyi ilişkileri olan markalar ve uygulamalar, data paylaşımı ve ‘IDFA’nın önemi konusunda katılım oranlarını güven ve iletişim yoluyla artırabilecek.  
  • Kullanıcılar bir uygulamayı indirdiklerinde, uygulamanın gizlilik ve veri kullanımı hakkında çok daha fazla bilgi edinebilecek. Hangi kullanıcı verileri toplanıyor?’ ve ‘Bu uygulamadan kim sorumlu?’ gibsorulara kolaylıkla cevap bulunabilecek. 
  • Apple’ın SKAdNetwork ölçümleme çözümünün yeni bir sürümü çok yakında hayatımıza girecek. SKAdNetwork’ün hem bir kaynak uygulaması hem de yüklenmiş bir uygulama bileşeni olacak. Bu nedenle eğer bir uygulama; ‘SKAdNetwork’ü desteklemiyorsa, herhangi bir SKAdNetwork uygulama indirme kampanyası uygulama geliştiricilerin envanteri için teklif veremez hale gelecek. Yeni kullanıcılar elde etmek isteyen reklamverenler ve pazarlamacılarbu değişiklikler konusunda rahatladıkça ve Apple, kapasite ve imkanlarını genişlettikçe, SKAdNetwork talebi de zaman içinde artacak.  

Mobil ölçümlemelerin, ‘SKadNetwork’ ile uyumlu olduğundan emin olunması gerekecek

SKAdNetwork

Geliştiricilerin, ‘SKAdNetwork’ için uygulama indirme kampanyalarını tasarlarken, aşağıdaki konu başlıklarına dikkat etmesi gerekecek: 

  • İş zekası (BI) sistemleriniz bu değişimlerin üstesinden gelmek için donatıldı mı? 
  • Kampanya kurulumunuz veya kampanyanızın yapısı bu değişimleri idare edecek donanıma sahip mi? 
  • Mobil ölçüm ortağınız (MMP) bu değişimlerle başa çıkmak için hazır mı? 

Özellikle marka performansı kampanyaları için, mobil ölçümlemelerinSKAdNetwork ile uyumlu olduğundan emin olunması gerekecek. Reklamverenlerin; Apple değişiklikleri için yeni çözümler araması ve öncesinde kampanyalarını test etmeleri, marka için hayati önem taşıyor olacak.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

‘iOS 14.1’ ve ‘iPadOS 14.1’ Güncellemesi Yayınlandı 

iOS 14.2’nin İlk Açık Betası Yayınlandı

Android’de Yıllardır Olan ve iOS 14 ile iPhone’lara Yeni Gelecek Özellikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Araçlara Kamera ile Uzaktan Kontrol Özelliği Gelebilir

Elektrikli ve otonom araç üreticisi Tesla ’nın kullanıcılarına kamera yardımıyla araçlarını uzaktan canlı olarak izlemeye imkan tanıyan yeni bir özelliği ekleyeceği iddia ediliyor. Tesla’nın...

YouTube, Billie Eilish’in Bad Guy Şarkısı için Sonsuz Video Döngüsü Oluşturdu

Google, YouTube’da Billie Eilish’in Bad Guy şarkısı için makine öğrenimi kullanarak sonsuz bir video döngüsü oluşturdu. Bad Guy şarkısı için yapılan tüm cover’lardan oluşturulan...

2021’de IMEI Kayıt Ücretine Yüzde 9,11 Oranında Zam Yapılacak

Yurtdışından akıllı telefon almak isteyenleri düşündürecek yeni bir haber geldi. 2020 yılının başında yüzde 22,8’lik bir artış yaşayan IMEI kayıt ücreti, 2021 yılında yine...

Oppo Reno5 Pro’nun Yeni Özellikleri Ortaya Çıktı

Çin merkezli akıllı telefon üretici Oppo ’nun yeni serisi Reno5’te yer alacak olan Reno5 Pro 5G modelinin bazı özellikleri ortaya çıktı.  Oppo’nun kısa süre içinde...

Audi Otomotiv Plastikleri için Kimyasal Geri Dönüşüm Yönetimi Kullanıyor

Audi, Karlsruhe Institute for Technology (KIT) iş birliği ile yeni bir projeye imza attı. Audi, otomotiv üretiminde kullanılan karışık türdeki plastiklerin geri dönüşümü için...