iPhone 13 Touch ID
Okuma Süresi
1 dakika

Kısa bir süre önce ‘Hi Speed’ etkinliğinde tanıtılan ‘iPhone 12’ serisinde kullanılmamasıyla hayal kırıklığı yaratan ‘Touch ID’ teknolojisinin, 2021 yılında ‘iPhone 13’ serisiyle geri döneceği iddia edildi. ABD’li teknoloji devi Apple’ın, yeni iPhone modellerinde parmak izi sensörünü ekran altına yerleştireceği belirtildi.  

Bir süre önce ‘iPhone’ serisinden ‘Touch ID’ teknolojisini kaldıran Apple, özellikle pandemi sonrası eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti. Birçok kullanıcı, maske kullanması nedeniyle ‘Face ID’ teknolojisinin işlevsiz hale geldiğini ifade etmiş ve yeni iPhone modellerinde, ‘Touch ID’ teknolojisinin geri dönmesi gerektiğini vurgulamıştı. ABD’li teknoloji devi ise ‘Apple Event’ etkinliğinde tanıttığı yeni ‘iPad’ modellerinde, parmak izi sensörünü güç butonuna yerleştirdiğini açıklamış ve Apple’da yeni bir devrin kapılarını aralamıştı.

Bunun üzerine; pek çok kullanıcı, ‘iPhone 12’ serisinde de benzer şekilde güç butonuna entegre edilmiş bir parmak izi sensörü bulunacağına ve yeni ‘iPad’lerin, bu gelişmenin sinyallerini verdiğine işaret etmişti. ‘Hi Speed’ etkinliğinde tanıtılan ‘iPhone 12’ serisinde herhangi bir parmak izi sensörü bulunmaması ise özellikle ‘Face ID’ teknolojisini işlevsiz bulan Apple kullanıcılarında ciddi bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Yaşanan gelişmeler sonrası; bir Twitter kullanıcısı, konuya ilişkin yeni bir iddia ortaya attı.  

Touch ID’ teknolojisinin 2021 yılında ‘iPhone 13’ serisiyle döneceğini iddia eden kullanıcı, serinin tanıtılmasına 1 yıl kalmış olsa da teknoloji şirketlerinin yeni ürünlerini geliştirmeye 1 yıl önceden başladığını belirtti. 

‘iPhone 13’ serisindeki ‘Touch ID’ teknolojisi, bir ekran altı parmak izi okuyucu ile sağlanacak

iPhone Ekran Altı Parmak İzi Okuyucu

Diğer yandan; söz konusu Twitter kullanıcısı, şifreli bir dil kullandığı paylaşımında “MESA uts for iPhone” ifadelerine yer verdi. Apple’ın geliştirme sürecinde, ‘Touch ID’ teknolojisi için kullandığı ismin ‘MESA’ olduğu biliniyordu. ‘uts’ ise ‘Ekran Altı (Under the Screen)’ ibaresinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmaya tekabül ediyordu. Bu nedenle; ‘iPhone13’ serisinde kullanılacak olan ‘Touch ID’ teknolojisinin, bir ekran altı parmak izi okuyucu ile sağlanacağı tahmin edildi. 

Teknololoji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

iPhone 12 ve iPhone mini’nin Batarya Kapasiteleri Belli Oldu

Alabileceğimiz En İdeal Telefon , iPhone 12 ‘de Adaptör ve Kulaklık Neden Yok? – DigiToll #37 Yayında!

iPhone 12 Serisi İçin Üretilen ‘GRAY’ Kılıf Modelleri, Dikkat Çeken Fiyatlarıyla Tanıtıldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz