Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

İspanyol bir araştırmacı olan Judit Giro Benet, kadınların evde kullanabileceği ve meme kanseri taraması yapabilen yeni bir cihaz geliştirdi. ‘Blue Box’ isimli bu yeni cihazın rutin taramalarda kullanıldığı ve yüzde 95 doğru tanı koyduğu söyleniyor. 

Meme kanserinde erken tanının önemi oldukça önemli. Kadınlar normal şartlarda yılda bir kez mamografi denilen meme kanseri taraması için gerekli klinik ve merkezlere gitmeli. Ancak elde edilen veriler kadınların sadece yüzde 60’ının düzenli olarak mamografi taraması yaptırdığını ortaya koyuyor. Bununla birlikte meme kanserinde her 3 kadından birinde mamografi taraması yapılmadığı için kanser tanısı gecikiyor. İspanyol bir araştırmacı da kadınların evde meme kanseri taramasını yapabilmesi için yeni bir cihaz geliştirdi. 

Evde meme kanseri taraması için idrar örneği kullanılıyor

Judit Benet tarafından geliştirilen ve evde kullanılabilen cihaz ‘Blue Box’ ismiyle anılıyor. Çalışmalarına 2017’de başlanan cihazın 6 farklı kimyasal algılayıcısının bulunuyor. Bu algılayıcılar sayesinde cihaz, idrar toplama kaplarındaki idrarı analiz edip sonucu kullanıcıya bildiriyor.

İdrar örneğinin yerleştirildiği cihaz, akıllı telefonda bulunan uygulaması ile birlikte çalışıyor. Blue Box’ta bulunan kimyasal sensörlerin idrarın içinde bulunan kanser biyobelirteçlerini algılayabildiği ve daha sonra verilerin bulut depolama teknolojisine aktarıldığı ifade ediliyor. Buluta gönderilen veriler yapay zeka algoritması ile işleniyor ve sonuç kolay bir şekilde uygulamanın ekranında görüntülenebiliyor. 

Kadınların evlerinde kolaylıkla kullanabileceği bu yeni meme kanseri taraması yapabilen cihazın yüzde 95 oranında doğru tanı koyduğu söyleniyor. İspanyol araştırmacı olan Judit Giro Benet geliştirdiği cihaz sayesinde James Dyson 2020 ödülünü de almıştır. 

Benet’in şimdiki hedefi ise, Blue Box cihazının patenti için finansman elde etmek ve deneyleri hızlandırmak olarak öne çıkıyor. Test ve deneylerin başarılı bir şekilde tamamlanmasından sonra ise Benet, FDA’dan onay almayı ve cihazın kullanımını yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

İlginizi Çekebilir:

Kanser hücrelerini öldürmek için üç aşamalı bir teknik geliştirildi 

NVIDIA ve Harvard Araştırmacıları, Genom Analizini Daha Hızlı ve Maliyetsiz Bir Hale Getirmek İçin Yapay Zeka Teknolojisi Kullanmaya Başladı 

Hibrit Çalışma Modeli, Kripto Parayla Tost, Dezenfektanlı Kapı Kolu | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz