virgin galactic bilet
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Ticari uzay yolculuğu seferleri düzenlemek için kurulan Virgin Galactic, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı bir paylaşımla uzay uçuşlarına katılmak isteyen yolculara bilet rezervasyonunu açtığını duyurdu. Rezervasyon ücreti olarak 1,000 dolar depozito ödeyen kullanıcılar, uçuş biletleri satışa koyulduğu zaman bilet almak isteyen diğer yolcuların önüne geçecek ve uçuştaki yerini kesinleştirmiş olacak.  

Virgin şirketler grubunun kurucu CEO’su Sir Richard Branson’ın ticari uzay yolculuğu seferleri düzenlemek için kurmuş olduğu Virgin Galactic, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı bir paylaşımla “One Small Step” isimli programı için bilet rezervasyonunu açtığını duyurdu. Turistik uzay yolculuğu için rezervasyonu açılan programın kayıtları, 26 Şubat günü gerçekleştirildi. İnternet sitesi üzerinden yapılan kayıt işlemi, yalnızca 1 saat boyunca faaliyetini sürdürdü. Kullanıcılar, rezervasyon işlemi ve programa kayıt olabilmek için 1,000 dolar tutarında geri ödemeli bir depozito ödedi.  

 

Paylaşılan bilgilere göre, yapılan ödemeler ve kayıt işlemi, müşterilerin uzaya gidişini garanti etmeyecek. Ancak ödemeyi gerçekleştiren kullanıcılar, uçuş biletleri satışa koyulduğu zaman bilet almak isteyen diğer yolcuların önüne geçecek ve uçuştaki yerini kesinleştirmiş olacak. Uçuş tarihi veya bilet fiyatlarıyla ilgili ise resmi olarak herhangi bir detay aktarılmadı. Fakat şirket CEO’su George Whitesides, konuyla ilgili olarak ilk uçuşlar için bilet fiyatlarının 250 bin doların üzerinde olabileceğini söylemişti. Ödenen depozito ücretleri ve tahmini bilet fiyatları göz önünde bulundurulduğunda şirketin, bilinçli olarak belli bir gelir seviyesi üzerindeki müşterileri hedefliyor olduğu tahmin edildi. 

virgin galactic bilet rezervasyonu

İlk bilet satışlarının, 2020 sonlarına doğru yapılacağı tahmin ediliyor

Konuyla ilgili ortaya atılan bir iddia ise ilk bilet satışlarının, 2020 yılı bitmeden önce yapılacağına işaret etti. Şirketin bilet satışları, “SpaceShipTwo” isimli uzay aracının trajik bir kaza yaşaması sonucu durdurulmuştu. Sonrasında Virgin Galactic, şirket faaliyetlerini de bir süreliğine beklemeye almıştı. Bu yüzden; turistlere uzay uçuşlarının kapıları açılmadan önce mevcut planlar, yeniden değerlendirilmek durumunda kalmıştı.  

Şirketin 2018’deki ilk yörünge-altı test uçuşu ise planlara göre ilerlemişti. Bunun üzerine Virgin, gelecekteki ticari uçuşları için 8 binden fazla başvuru almıştı. Şirketin açılış uçuşu için de şimdiden yaklaşık 600 bilet satıldı. Bilet satın alan kişiler arasında Leonardo DiCaprio, Justin Bieber ve grup CEO’su Sir Richard Branson gibi bazı dünyaca ünlü isimlerin olduğu da biliniyor.  

Uzay turizmi iklim değişikliğini büyük ölçüde hızlandırabilir

NASA, Ay’da kullanılacak uzay aracı için şirketlerden destek istedi 

NASA, Mars’a göndereceği yeni uzay aracını tanıttı