Rusya’da Apple’ın Harita ve Hava Durumu hizmetlerini kullanan kişiler, haritada Kırım’ın Rusya’ya dahil olduğunu gördü.

Rusya’dan Apple’a ait hava durumu ve harita uygulamalarına girildiğinde, Kırım ve Kırım’ın şehirleri artık Rusya toprakları olarak görünürken; Rusya dışından söz konusu uygulamalara girildiğinde Kırım ve şehirleri herhangi bir ülkenin parçası olarak görünmüyor.

Apple’ın özellikle son dönemlerde operasyonlarda sıkıntı yaşamamak için hükümetlerin isteklerine göre hareket ettiği bilinen bir durum. Apple’ın Rusya ile yapmış olduğu anlaşmada ise, Rusya’nın Kırım’ı kendi topraklarında görmek istemesi üzerine uygulamalarında bu tarz değişikliklere gittiği biliniyor.

Rus parlamentosundan Duma’nın Güvenlik ve Yolsuzlukla Mücadele Komitesi Başkanı Vasiliy Piskarev, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Apple’ın uygulamalarında Kırım’ın Rusya toprağı olarak gösterilmeye başladığını belirtti.

Apple’ın Rus yasalarıyla uyumlu hale gelmeyi kabul ettiğini söyleyen Piskarev, “Kırım şehirlerini, hava durumu ve harita uygulamalarında Ukrayna’nın parçası gibi gösteren hata giderildi.” dedi.

Duma, Rus yazılımına sahip olmayan akıllı telefon ve bilgisayarların satışının yasaklanmasına yönelik yasa tasarısını bir süre önce kabul etmişti.

Söz konusu yasa tasarısı kabul edildiği takdirde Apple’ın Rusya pazarından çekileceği düşünülüyor.