koronavirus salgını

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı koronavirüs salgını sebebiyle okullarda  eğitime ara verilmesi kararının uzatıldığını açıkladı. Fahrettin Koca, şimdilik okullara verilen aranın 30 Nisan’a kadar uzatıldığını açıkladı.

Dün Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs salgını ile alakalı önemli açıklamalarda bulunmuştu. Yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından Bakan Koca’nın yaptığı önemli açıklamalarda okullar ile alakalı herhangi bir bilgi paylaşılmamıştı. Bugün ise Sağlık Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı birlikte yaptıkları basın toplantısında, koronavirüs salgını sebebiyle eğitime ara verilen okullar konusunda açıklamalarda bulundu.

Okullar 30 Nisan’a kadar kapalı 

Sağlık Bakanı Koca okullara verilen aranın tatili olarak görünmemesi gerektiğini vurgulayarak, verilen aranın uzatılacağını söyledi. Bakan Koca verilen aranın 30 Nisan’a kadar uzatılacağını açıkladı ve uzaktan eğitimin devam edeceğini de belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk uzaktan eğitim sorularını yanıtladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Haber Global’in canlı yayınında eğitim alanındaki yeni tip koronavirüs tedbirleri ve uzaktan eğitim sürecinin ayrıntılarına ilişkin soruları da yanıtladı.

Velilerin, Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) girmekte zorlandıklarına ilişkin eleştirilerinin anımsatılması üzerine Selçuk, çocukların konu tekrarı veya öğretmenleriyle iletişim kurmak için EBA’ya girmesinden dolayı yoğunluğun oluşabileceğini ve bunun beklenen bir durum olduğunu ifade etti.

Eğitimin asıl TRT EBA TV üzerinden olduğunu, EBA’nın konu tekrarı ve iletişim için kullanılacağını vurgulayan Selçuk, yoğunluğu engellemek için saatlerin sınıflara göre ayrıldığını anımsattı. 

Selçuk, “Dünyanın hiçbir ülkesinde 18 milyon öğrenciyi aynı anda online yapabilecek bir sistem yok. Bu, Türkiye’de de Avrupa Birliği ülkelerinde de yok. Bunu baştan bildiğimiz için televizyon kanalıyla yapmak istedik. Hemen arkasından da Eğitim Bilişim Ağı’nın kapasitesini birkaç kat artırdık. Saat düzenlemesiyle de bu yoğunluğun önüne geçeceğiz.” diye konuştu.

Bir haftada üç kanal kurup, bunun içeriklerini oluşturup bütün ülkenin ihtiyacını bu bağlamda giderebilmek gerçekten bizim için büyük bir proje.” ifadesini kullanan Selçuk, ekip arkadaşlarına, TRT ve TÜRKSAT’a teşekkürlerini iletti.

Selçuk, personelin evden çalışmasıyla ilgili olanakları da hazırladıklarını söyledi

“Hiç sınav olmaması söz konusu mu?” sorusu üzerine Selçuk, “Elbette, çocukların yerleşmesiyle ilgili bir sınav yapacağız. Ama bu sınavın tarihi de tümüyle duruma bağlı. Sınıf geçme ile ilgili de hukukçular çalışıyorlar. Bir dönemden notları var, ikinci dönemle ilgili duruma bakacağız. Bu senaryoların hepsi masada ve çözümleri de hazır merak etmesinler.” şeklinde konuştu.

Sınavların ertelemek gibi bir niyetleri olmadığını, ancak koşullara göre de tedbirleri alacaklarını vurgulayan Selçuk, sınav senesinde olan 8 ve 12’nci sınıftaki öğrencilere televizyonu ve EBA’yı takip etmeleri önerisinde bulundu.

koronavirüs tedavisi

‘’Koronavirüs tedavisi gören iki vatandaş taburcu oldu’’

Bakan Koca bugün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile gerçekleştirdiği basın toplantısında koronavirüs tedavisi gören iki hastanın taburcu olduğunu belirtti. Taburcu olan hastalarımızın birinin 65 yaşında olduğunu ve 8 gündür yoğun bakımda kaldığını belirten Koca, hastanın dün taburcu olduğunu açıkladı. Bakan Koca bugün de 60 yaşında bir hastanın tedavisinin bittiğini ve taburcu olduğunu belirtti. Sadece gençlerin taburcu olmadığını ve yaşı yüksek olan hastalarımızın da olduğunu dile getiren Koca, bugüne kadar toplamda 26 hastanın koronavirüs tedavisini tamamladığını ve iyileştiğini açıkladı. 

Bakan Koca koronavirüs salgınına ilişkin  “Bilim, bugün için büyük vaatlerde bulunamıyor. Bu insan sağlığının yeni ve sırrı tam olarak çözülememiş düşmanı.” dedi.

Bakan Koca sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Koronavirüse karşı verdiğimiz mücadelenin başarısı tek tek her birimize bağlıdır. Orta yaşlardaki vaka sayısı az değil. Virüs genç, yaşlı, orta yaşlı ayrımı yapmıyor. Başlardaki kendimizi koruma refleksi bizi her şeye rağmen avantajlı kılıyor. Tedbirlere sıkı sıkıya uyarsak dışarıya özlemimiz çok uzun sürmez.”

Türkiye’de koronavirüs sebebiyle can kaybı 44’e ulaştı!

Mobil Koronavirüs Haritası ile Türkiye ve Dünyada Son Durum

Can Sıkıntısına Birebir 5 Mobil Strateji Oyunu #EvdeKal

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz