AppStore Yeni Güncellemesi

AppStore, kısa bir süre önce yayınladığı deneme sürümü aşamasındaki ‘iOS 14.5’ kodlu yeni güncellemesi ile birlikte uygulamaların kullanıcı takibine açık izin zorunluluğu getirdi. Bu kapsamda; AppStore’da hizmet veren uygulamaların, artık kullanıcı aktivitelerini takip etmek için izin istemesi gerekeceği ifade edildi.  

AppStore, kısa bir süre önce yayınladığı deneme sürümü aşamasındaki ‘iOS 14.5’ kodlu yeni güncellemesi ile birlikte uygulamaların kullanıcı takibine açık izin zorunluluğu getirdi. ‘AppStore İnceleme Yönergeleri’ kapsamında hizmete sunulan yeni etkinlik izleme kurallarının, güncellemenin beta sürümüyle resmen uygulanmaya başladığı ifade edildi. Bu kapsamda; AppStore’da hizmet veren uygulamaların, artık kullanıcı aktivitelerini takip etmek için izin istemesi gerekeceği belirtildi. Güncellemenin son sürümünün ise bu yılın ilkbahar aylarında yaygın kullanıma açılacağı dile getirildi.  

Platform; ‘5.1.2 (i)’ kodlu ‘Veri Kullanımı ve Paylaşımı’ kuralında, “Etkinliklerini izlemek için App Tracking Transparency API’leri aracılığıyla kullanıcılardan açık izin almanız gerekir. Kullanıcı verilerini kullanıcının izni olmadan paylaşan uygulamalar kaldırılabilir ve Apple Geliştirici Programından çıkarılmanıza neden olabilir” ifadelerine yer verdi. Diğer yandan; uygulama mağazası, söz konusu kuralları 2020 yılında hizmete sunacağını açıklamıştı. Fakat platform bünyesindeki uygulamaların, yeni gizlilik kurallarına adapte olabilmesi için kuralla ilgili erteleme kararı alınmıştı.  

Şirketin yeni işletim sistemi güncellemesi ‘iOS 14’ de yeni gizlilik kuralları ile birlikte gelmişti

iOS 14 Yeni Gizlilik Kuralları

Benzer şekilde, şirketin yeni işletim sistemi güncellemesi iOS 14’ de yeni gizlilik kuralları ile birlikte gelmişti. Bu kapsamda; AppStore’daki tüm uygulamaların, hangi kullanıcı verilerini topladığına ilişkin kullanıcıları bilgilendirmesi ve bu verilerle ilgili açık izin alması gerekiyordu. Söz konusu gelişmeye ilk tepki gösteren şirketler ise Facebook ve Facebook çatısı altındaki platformlar olmuştu. Yeni izleme kuralları kapsamında, Facebook ve Instagram’ın da kullanıcılara takip izni almak üzere bildirim göndermeye başladığı ifade edildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Bazı AppStore Uygulamalarının, ‘Uygulama Gizliliği’ Bölümünde Yanlış Bilgilendirme Yaptığı İddia Edildi 

AppStore, Yılın İlk Gününde Platformda Yapılan Harcama Miktarı ile Yeni Bir Rekor Kırdı! 

Apple, ‘Vybe Together’ Uygulamasını Pandemi Kurallarını İhlal Ettiği Gerekçesiyle AppStore’dan Kaldırdı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz