Google Cinsiyet Ayrımcılığı
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

ABD merkezli teknoloji devi Google, işe alım süreçlerinde cinsiyet ayrımcılığı yaptığı gerekçesiyle 3.8 milyon dolarlık bir meblağ ödemeyi kabul etti. Şirketin, kadın mühendislere çok daha az maaş teklif ettiği ve ödediği ifade edildi.  

ABD merkezli teknoloji devi Google, ‘ABD Çalışma Bakanlığı’ tarafından kendisine yöneltilen işe alım süreçlerinde cinsiyet ayrımcılığı yaptığı yönündeki suçlamaları çözüme kavuşturabilmek adına 3.8 milyon dolarlık bir meblağ ödemeyi kabul etti. Bakanlığın ilgili biriminin, birkaç yıl önce şirkete yaptığı rutin bir denetim sırasında ödeme ve maaş teklifi konularında eşitsizlikler gördüğü ifade edildi. Bu kapsamda; 2014 ve 2017 yılları arasında, şirketin ‘Mountain View’ ve ‘Washington’ ofislerinde çalışan kadın yazılım mühendislerine çok daha düşük ücret ödediği dile getirildi. Bununla birlikte; 2017 yılı içerisinde Google’ın ‘San Francisco’, ‘Sunnyvale’ ve ‘Kirkland’ ofislerinde kadın ve Asyalı yazılım mühendislerine işe alım sürecinde çok daha düşük bir maaş teklifi yapıldığı tespit edildi.  

‘ABD Çalışma Bakanlığı’, konuya ilişkin kararı resmi internet sitesi üzerinden açıkladı. Açıklamada, Google ile yapılan anlaşmanın detayları da duyuruldu. Google’ın bu kapsamda; 2 bin 565 kadın mühendise, geri ödeme ve tazminat tutarı olarak toplamda 1.35 milyon dolar ödeyeceği ifade edildi. Şirketin, her bir kadın mühendise yaklaşık 528 dolar ödeme yapacağının da altı çizildi. Cinsiyet ayrımcılığından etkilenen ve işe alınmayan bin 757 kadın ve bin 219 Asyalı yazılım mühendisine ise toplam 1.23 milyon dolar ödeme yapılacağı belirtildi. Geri kalan 1.25 milyon doların da ‘ABD Çalışma Bakanlığı’nın araştırmaları kapsamında belirlenen konumlarda, ABD’deki mühendisler için önümüzdeki 5 yıl içerisinde yapılacak hakkaniyetli ödeme düzenlemelerine ayrılacağı dile getirildi. Google’ın ayrıca, işe alma ve tazminat politikalarını ve uygulamalarını gözden geçirmesi ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığının önüne geçmesi için düzeltici önlemler alması gerektiği bildirildi.  

Google, daha önce de ücretlerde cinsiyet temelli eşitsizlik yaptığı iddialarıyla karşı karşıya kalmıştı

Google Ücretlerde Eşitsizlik

Diğer yandan; Google, daha önce de ücretlerde cinsiyet temelli eşitsizlik yaptığı iddialarıyla karşı karşıya kalmıştı. Ancak şirket, 2019 yılında yaptığı bir paylaşımda ücret açıklarını kapatmak için 9.7 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığını dile getirmişti. Teknoloji devi, konuya ilişkin yeni açıklamasında ise “Çalışanların kimliklerine göre değil, yaptıkları işe göre ödeme alması gerektiğine inanıyoruz ve işe alma ve ücretlendirme süreçlerimizi adil ve tarafsız hale getirmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi. Şirket, daha sonra problemi çözmüş olmaktan memnuniyet duyduklarını da sözlerine ekledi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google, 15 Ülkede Daha Kumar Uygulamalarına İzin Verdi

Google Lens, Çevrimdışı Metin Çeviri Özelliğini Bünyesine Ekledi 

Google, Ofislerinden Bazılarını COVID-19 Aşılama Alanlarına Dönüştürüyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz