Okuma Süresi
1 dakika

Neden telefonunuzu kullanamamanın bu kadar zor olduğunu hiç düşündünüz mü? Geleneksel cevap, bağımlı olduğunuzdur. Ancak gerçek bundan biraz daha farklı.

Virginia Üniversitesi’nden araştırmacılar, insanların bu kadar uzun zamanlar akıllı telefonları kullanmasının tek başına bağımlılıkla açıklanamayacağını savunuyor. Araştırmacılar, insanların düşüncelerinden kaçmak için de akıllı telefonları kullandığını belirledi.

Üniversitesiden sosyal psikolog Timothy Wilson ve ekibi, “düşüncelerden kaçınma” hipotezini araştırmak için insanların içinde dikkat dağıtıcı herhangi bir nesne olmayan bir odada oturmasını sağladı.

Daha sonra bu insanlar, içinde dikkat dağıtıcı akıllı telefon, kalem ya da kağıt gibi nesnelerin olmadığı bir odada 15 dakika, sadece düşünceleriyle kaldılar. Sürenin sonunda deneye katılanlar, odada geçirdikleri zamanı sıkıcı ve zevksiz olarak nitelendirdi.

Araştırmacılar, daha sonra deneyi farklı bir şekilde tekrarladı. İkinci deneyde odaya bir şok cihazı bırakıldı. Bu odada 15 dakika zaman geçiren kadınların yüzde 27’si, erkeklerin ise yüzde 67’si düşünceleri ile baş başa kalmayı o kadar dayanılmaz buldu ki şok cihazı ile kendilerine şok verdi. Hatta katılımcılardan bir adam 15 dakika içerisinde kendisine 190 kere şok verdi.

Bu çalışmanın rahatsız edici sonucu, çoğumuz için, kendi aklımızla yalnız kalmaktansa kendimize zarar vermeyi tercih etmemiz.

Araştırmaya göre insanlar, akıllı cihazlara sadece bağımlı değil, bunları kendi düşüncelerinden kaçınmak için de kullanıyor.