FluAI isimli mobil sağlık uygulaması, kullanıcıların grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları için kişisel analizler sunuyor. Bunun yanı sıra Yesil Science tarafından geliştirilen yapay zeka destekli uygulama, gereksiz ilaç kullanımının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Yesil Science tarafından geliştirilen, teknoloji ve tıpı birleştirerek sağlık sektöründe farklı çözümler sunmayı amaçlayan FluAI mobil sağlık uygulaması tanıtıldı. Grip, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında kişisel analiz ve öneriler sunan sağlık uygulaması, kullanıcıların hastaneye gitmeden hastalıklarıyla alakala bilgi almalarına olanak tanıyor. Uygulama sayesinde kullanıcılar hastaneye gitmelerine gerek kalmadan kolay ve hızlı bir şekilde durumlarıyla alakalı bilgilere erişim sağlayabiliyor. 

FluAI uygulaması, hastanelerde geçen bekleme süreleri, muayene ve ulaşım masrafları gibi pek çok durumun önüne geçmeye çalışıyor. Bunun yanı sıra hastanelerin salgından dolayı riskli olması ve yoğunluğun artış göstermesi de FluAI mobil sağlık uygulamasının tercihinde önemli bir rol oynuyor. 

Semptom gösteren kişiler FluAI ‘ya “boğaz” fotoğrafı gönderiyor

Kullanıcılar, üst solunum yolu rahatsızlıkları için boğazının fotoğrafını çekip FluAI’ya gönderiyor. FluAI, çeşitli semptomları bulunan kullanıcılarının boğaz fotoğrafı üzerinden yapay zeka analizi gerçekleştiriyor ve kişilere hastalık durumlarıyla alakalı öneriler ve bilgiler sunuyor. 

Gereksiz antibiyotik kullanımın önüne geçilmeye çalışılıyor

FluAI, grip, nezle gibi üst solunum rahatsızlıklarında kullanıcılara kolay ve hızlı şekilde öneriler verirken ayrıca gereksiz ilaç kullanımının da önüne geçmeyi amaçlıyor. Özellikle üst solunum enfeksiyonu sebebiyle kullanılan antibiyotiklerin, %50’sinin gereksiz kullanıldığı bu dönemde uygulama sayesinde bu durumun da önüne geçilmeye çalışılıyor. 

Yesil Science kurucusu Yusuf Yeşil, FluAI’in dünyanın yapay zeka destekli ilk grip asistanı olduğunu da belirtiyor. Yeşil açıklamasına şu şekilde devam ediyor: “FluAI, sağlıkta yapay zeka konusunda Türkiye’de pratiğe dönüşen en önemli uygulamalardan biri. Konusunda deneyimli doktorlar ve mühendisler olmak üzere birçok farklı alandan kişinin bulunduğu deneyimli bir ekip tarafından geliştirildi. Birçok üniversiteden, akademisyenlerden destek ve danışmanlık aldık. Sağlık teknolojileri ve uzaktan sağlık ve mobil sağlık alanlarında Türkiye için çok önemli, adeta devrim niteliğinde olan ürünümüz; NVIDIA, TÜSİAD, Teknopark İstanbul, İstanbul Sanayi Odası, AİFD gibi birçok kurumun programında yer alıyor. Halihazırda yürüyen bir klinik çalışmasının bulunuyor, yakında sonuçlarını da yayınlayacağız.”

Grip, nezle gibi üst solunum enfeksiyonunda gereksiz ilaç kullanımını ve hastanelere gitme ihtiyacını azaltmak için hizmete sunulan, dünyanın ilk yapay zeka destekli grip asistanı olduğu belirtilen FluAI uygulamasını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

TikTok, Epilepsi Hastalarına Yönelik Geliştirdiği Yeni Bir Özelliği Kullanıma Sundu

Türkiye’de İlk Defa Koronavirüs Geçiren Bir Hasta Yeniden Koronavirüse Yakalandı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz