Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaTeknolojiASELSAN Dikey İniş/Kalkış Yapabilen İHA Patenti Aldı

ASELSAN Dikey İniş/Kalkış Yapabilen İHA Patenti Aldı

ASELSAN yeni bir İnsansız Hava Aracı (İHA) patenti aldı. ASELSAN’ın aldığı yeni İHA patentinde, kısa ve konvansiyonel, dikey iniş/kalkış metotları bulunuyor. 

Hem askeri hem de sivil kullanım için tercih edilen drone ve İHA teknolojisi için ciddi yatırımlar yapan ve adından söz ettiren söz Türkiye özellikle son dönemlerde İnsansız Hava Aracı çalışmalarına ağırlık vermiş durumda. Bu bağlamda ASELSAN daha farklı yeteneklere sahip olan araçlar geliştirmek için yoğun bir şekilde çalışıyor. 

ASELSAN’sın şimdi ise 21 Ocak 2021 tarihinde yeni bir patent aldığı ortaya çıktı. “Çok Fonksiyonlu İnsansız Hava Aracı” isimli patent dikkat çekmeyi başardı. Patentte yer alan İHA tasarımlarına bakıldığında, İHA’nın kanatları altında bulunan podlar sayesinde, VTOL ve VSTOL gibi özelliklere de sahip olduğu görülüyor. 

ASELSAN ’ın yeni İHA ’sı fonksiyonel iniş kalkış yeteneğine sahip

ASELSAN’ın patentini aldığı yeni İHA’da hem bazı sabit kanatlı hava araçlarına olduğu gibi motorlar olacak hem de helikopter gibi döner kanatlı araçlarda bulunan rotorlar bulunacak. Bu özellikler sayesinde aracın altında bulunan  4X2 coaxial counter rotating mimarisindeki rotor podları ile İHA dikey iniş kalkış yapabilecek. 

Bünyesinde bulunan özellikler sayesinde, dikey veya kısa pistlerden iniş / kalkış (VSTOL), konvansiyonel iniş / kalkış (CTOL) ve dikey iniş / kalkış (VTOL) gibi yeteneklere sahip olan İHA, bu bağlamda oldukça dikkat çekebilir. İHA’nın enerjisi içinse içten yanmalı geleneksel tahrik sistemi veya elektrik tahrik sistemi kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra bataryalı konfigürasyonlu modeli ise daha sessiz uçuş imkanı sunuyor. Dikey iniş kalkış yapabilen yeni İHA’nın özellikle deniz platformları için geliştirildiği aktarılıyor. 

ASELSAN’ın yetenekleriyle adından söz ettiren yeni İHA patenti, ülkemizin insansız hava araçları alanında yatırım yapmaya devam edeceğini gösteriyor. Bakalım ilerleyen dönemlerde ne gibi yenilikler göreceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Dünyanın İlk Uçan Araba ve Sürücüsüz Teslimat Drone’u Havaalanı İçin Resmi İzin Verildi! 

Araştırmacılar, Ananas Yapraklarını ‘Drone’ Parçalarına Dönüştürmeyi Başardı 

Buzulların Erimesi Nelere Yol Açar, Facebook Veri İhlali, Ingenuity | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR